[Search] Szukaj   [Recent Topics] Najnowsze Tematy   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Użytkownicy   [Groups] Strona główna 
Jakie ziemie  XML
Spis Forum » Stare forum (archiwum)
Autor Wiadomości
vratislaviensis


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 6
Offline

W jednym się z Tobą kate zgodzę - ziemia na której mieszkamy zawsze była i jest Śląska, a co do większości w postaci Słowian to bym polemizował. Śląsk był zawsze wielokulturowy i w tym tkwiła jego siła a dopiero po 1945 r. stał się prawie w większości Polski (słowiański).

kate16 wrote:Nie rozumiem pojęć ziemie niemieckie albo ziemie polskie, ta ziemia to Śląsk od niepamiętnych czasów i proponuję używać tylko tego określenia no może również Dolny Śląsk a mieszkańcy tych ziem to w większości Słowianie tak było od VI wieku bez względu, jakim językiem się posługiwali i za kogo się uważali.
kate16


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 277
Offline

Zawsze był wielokulturowy to fakt ale poczytaj sobie spisy z nazwiskami przed wojennych mieszkańców pełno tam swojsko brzmiących wyrazów więc to chyba nie rdzenni Niemcy tylko raczej Słowianie którzy przez setki lat panowania niemieckich władców zatracili swoją tożsamość.

vratislaviensis - Admin wrote:W jednym się z Tobą kate zgodzę - ziemia na której mieszkamy zawsze była i jest Śląska, a co do większości w postaci Słowian to bym polemizował. Śląsk był zawsze wielokulturowy i w tym tkwiła jego siła a dopiero po 1945 r. stał się prawie w większości Polski (słowiański).
W.W.


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 71
Offline

Oczywiście, nie robię żadnych aluzji co do naszej dyskusji, uważam że jest jak najbardziej kulturalna, chciałem tylko dać do zrozumienia, że używanie nieprawdziwych historycznie haseł nie jest właściwą formą okazywania komuś szacunku. Ale widzę, że być może w generalnych zarysach się zgadzamy - "Ziemie Odzyskane" to termin nieodłącznie związany z latami ugruntowywania się polskiej (nie PRL-owskiej, nie komunistycznej, nie socjalistycznej - to jak mam ją nazwać?!) władzy na Dolnym Śląsku po r. 1945 i w tym kontekście i cudzysłowie powinien pozostać...

bonczek/hydroforgroup/ wrote:Nie napisałem, że osiedlali sie za, a jedynie pod tym hasłem. Co do okresleń komunistyczny czy nawet socjalistyczny to nie za bardzo rozumiem tematu bowiem komunizm czy socjalizm w swej naturze umarł w momencie ogłoszenia Manifestu Lipcowego nadajacego ziemię na właśnośc prywatnym osobom. Nie wspomne także o tym ,że od 1945 aż do 1989 roku w róznej skali istniała w Polsce własnośc prywatna (mam na mysli tzw prywaciarzy nieukrywam tępionych przez władze ludową). Zatem użycie sformułowań komunistyczny czy socjalistyczny ma się do realiów tak jak Ziemie Odzyskane do nich. Zyjemy jednak w takich czasach, że możemy uzywać pod adresem DŚ róznych sformułowań nie narzucajac ich innym, bez względu na ich mniej czy bardziej patriotyczno-historyczny charakter. Mam nadzieję, że akapit dotyczący kulturalnej dyskusji powołujący się do kwesti owych haseł nie jest pod moim adresem bo staram się dość logicznie swoją pozycję argumentować. Reasumując - Ziemie Odzyskane pozostaną w mojej pamięci jako wydarzenie polityczno-historyczne tamtego okresu i zawsze będę je tak kojarzył w czasookresie lat 40-50tych bez względu na to czy jest to komunistyczne, socjalistyczne, prl-owskie czy inne mniej czy bardziej negeatywnie postrzegane hasło. Jeśłi się dokłądnie przyjrzysz moim artykułom, podpisom pod zdjęciami dośc rzadko korzystam z tego typu określeń a jeśli juz to przypisując je dość konkretnie. Hasła były takie jaka była epoka. Epoki jednak wykreslić się nie da.
Pozdrawiam
W.W.


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 71
Offline

Droga Kate16, nie można patrzeć w ten sposób. Narodowość nie wynika z nazwiska, ale kultury w której człowiek wyrósł i samoświadomości. Czy naprawdę uważasz, że ja jestem Niemcem, który w wyniku wieloletniego panowania polskiej władzy zatracił swoją tożsamość?

kate16 wrote:Zawsze był wielokulturowy to fakt ale poczytaj sobie spisy z nazwiskami przed wojennych mieszkańców pełno tam swojsko brzmiących wyrazów więc to chyba nie rdzenni Niemcy tylko raczej Słowianie którzy przez setki lat panowania niemieckich władców zatracili swoją tożsamość.
muzolph


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 21
Offline

Nie musimy na siłę szukać słowian wśród Niemców, proponuję zajrzeć tu - http://freepages.genealogy.rootsweb.com/~bgwiehle/schlesien/gazetteer/breslau.pdf , dane niemieckie z początku XX w. zapewne trochę zaniżone. Ci bliżej niezidentyfikowani słowianie używali polskiej mowy i ostało się ich trochę w okolicach Wrocławia, zerkamy w rubrykę: Religionbekenntnise, oczywiście ,,katolische".

kate16 wrote:Zawsze był wielokulturowy to fakt ale poczytaj sobie spisy z nazwiskami przed wojennych mieszkańców pełno tam swojsko brzmiących wyrazów więc to chyba nie rdzenni Niemcy tylko raczej Słowianie którzy przez setki lat panowania niemieckich władców zatracili swoją tożsamość.
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Slowianie, bo mieli kiedys tam przed wiekami w rodzinie Slowianina ? A moze niektorym sie tak "udalo", ze przez stulecia zachowali "czysta rase"? Zrobmy sobie badania DNA i okaze sie wtedy ilu wsrod nas "prawdziwych" Slowian.

kate16 wrote:Nie rozumiem pojęć ziemie niemieckie albo ziemie polskie, ta ziemia to Śląsk od niepamiętnych czasów i proponuję używać tylko tego określenia no może również Dolny Śląsk a mieszkańcy tych ziem to w większości Słowianie tak było od VI wieku bez względu, jakim językiem się posługiwali i za kogo się uważali.
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Wlasnie, epoka PRL-u sie skonczyla. M.in. dla tego zmieniamy nazwy niektorych ulic, choc jeszcze do niedawna moja babcia mowila o ul. Stalina. Miedzy soba mozemy mowic o Ziemiach Odzyskanych, ale oficjalnie to inna sprawa.

bonczek/hydroforgroup/ wrote:Nie napisałem, że osiedlali sie za, a jedynie pod tym hasłem. Co do okresleń komunistyczny czy nawet socjalistyczny to nie za bardzo rozumiem tematu bowiem komunizm czy socjalizm w swej naturze umarł w momencie ogłoszenia Manifestu Lipcowego nadajacego ziemię na właśnośc prywatnym osobom. Nie wspomne także o tym ,że od 1945 aż do 1989 roku w róznej skali istniała w Polsce własnośc prywatna (mam na mysli tzw prywaciarzy nieukrywam tępionych przez władze ludową). Zatem użycie sformułowań komunistyczny czy socjalistyczny ma się do realiów tak jak Ziemie Odzyskane do nich. Zyjemy jednak w takich czasach, że możemy uzywać pod adresem DŚ róznych sformułowań nie narzucajac ich innym, bez względu na ich mniej czy bardziej patriotyczno-historyczny charakter. Mam nadzieję, że akapit dotyczący kulturalnej dyskusji powołujący się do kwesti owych haseł nie jest pod moim adresem bo staram się dość logicznie swoją pozycję argumentować. Reasumując - Ziemie Odzyskane pozostaną w mojej pamięci jako wydarzenie polityczno-historyczne tamtego okresu i zawsze będę je tak kojarzył w czasookresie lat 40-50tych bez względu na to czy jest to komunistyczne, socjalistyczne, prl-owskie czy inne mniej czy bardziej negeatywnie postrzegane hasło. Jeśłi się dokłądnie przyjrzysz moim artykułom, podpisom pod zdjęciami dośc rzadko korzystam z tego typu określeń a jeśli juz to przypisując je dość konkretnie. Hasła były takie jaka była epoka. Epoki jednak wykreslić się nie da.
Pozdrawiam
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Zeby nikt nie mial jakichs watypliwosci(?) zawsze mowili sie "wojna obronna" w odniesieniu do kampanii wrzesniowej 1939.

W.W. wrote:Oczywiście, nie robię żadnych aluzji co do naszej dyskusji, uważam że jest jak najbardziej kulturalna, chciałem tylko dać do zrozumienia, że używanie nieprawdziwych historycznie haseł nie jest właściwą formą okazywania komuś szacunku. Ale widzę, że być może w generalnych zarysach się zgadzamy - "Ziemie Odzyskane" to termin nieodłącznie związany z latami ugruntowywania się polskiej (nie PRL-owskiej, nie komunistycznej, nie socjalistycznej - to jak mam ją nazwać?!) władzy na Dolnym Śląsku po r. 1945 i w tym kontekście i cudzysłowie powinien pozostać...
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Slowianski byl i dzisiejszy Berlin i Rostock...

Ilek wrote:Mala poprawka: To ze Wroclaw przed wieluset laty byl polski bylo bez znaczenia nie tyle dla mnie ile dla politykow ktorzy w koncu i po II WS przyznali Polsce niemiecki przeciez wtedy Wroclaw i cale zreszta niemieckie wtedy ziemie zachodnie.
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Sila w wielokulturowosci ? Popatrz np. co sie dzieje w Kanadzie.

vratislaviensis - Admin wrote:W jednym się z Tobą kate zgodzę - ziemia na której mieszkamy zawsze była i jest Śląska, a co do większości w postaci Słowian to bym polemizował. Śląsk był zawsze wielokulturowy i w tym tkwiła jego siła a dopiero po 1945 r. stał się prawie w większości Polski (słowiański).
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

A gdyby nawet udalo im sie utrzymac swoja "tozsamosc", to jakie mialoby to znaczenie ?

kate16 wrote:Zawsze był wielokulturowy to fakt ale poczytaj sobie spisy z nazwiskami przed wojennych mieszkańców pełno tam swojsko brzmiących wyrazów więc to chyba nie rdzenni Niemcy tylko raczej Słowianie którzy przez setki lat panowania niemieckich władców zatracili swoją tożsamość.
wito


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 590
Offline

Nie głupi powiedział, że Polacy są potatarzeni, poturczeni itp. bez urazy. Trwają różne genetyczne badania, oczywiście narodowość to nie tylko geny. Można być narodowości polskiej i polakożercą. )

PP - Administrator wrote:teresa, teresa kozlowski° (2007-01-04) K Neo[EZN]° Sam marszalek sejmu w wywiadzie mowil o "ziemiach odzyskanych", a wiec cos w tym musi byc...

teresa, teresa kozlowski° (2007-01-04) K Gość Irek1963 Piszesz o czyms, co jest przed szkola ?

Ilek° (2007-01-04) K Neo[EZN]° W czasie wojen napoleonskich?

Ilek° (2007-01-04) K teresa, teresa kozlowski° Najwyzszy czas skonczyc z tym uzywaniem propagandowej PRL-owskiej terminologii "ziemie odzyskane", "powrot do macierzy" itp. To ze takie osoby jak marszalek sejmu tej terminologii w dalszym ciagu uzywaja jest po prostu zenujace.

bonczek/hydroforgroup/° (2007-01-04) K Ilek° To kończ Ilek - nikt Tobie nie zabrania używania innych nazw

Ilek° (2007-01-04) K bonczek/hydroforgroup/° Serdecznie dziekuje za pozwolenie.

bonczek/hydroforgroup/° (2007-01-04) K Ilek° Ależ proszę - w tej materii pełna swoboda !

Wojciech Wagner° (2007-01-04) K bonczek/hydroforgroup/° Wydaje mi się, że chodzi o to, aby używać terminologii, która ma uzasadnienie historyczne. W końcu ta strona ma pomagać w poznawaniu przeszłości Dolnego Śląska, a nie powtarzać PRL-owskie komunały. Uważam, że Bonczek/Hydroforgroup niesłusznie skwitował uwagę Ilka w taki lekceważący sposób.

Ilek° (2007-01-04) K Wojciech Wagner° E tam, nie robmy z igly widly... Nie traktuje tego jako lekcewazenie. A historyczna prawda jest taka, ze Wroclaw i cale tzw. ziemie zachodnie to byly tereny bezdyskusyjnie niemieckie, ktore zostaly zdobyte i przylaczone do Polski jako rekompensata za tereny ktore Polska utracila na wschodzie (gdzie zreszta ludnosc polska byla w mniejszosci, czyli ktorych polskosc tez mozna by bylo dyskutowac, ale to inna sprawa). To ze n.p. Wroclaw byl polski iles tam set lat temu bylo tutaj zupelnie bez znaczenia. Teraz te tereny sa dokladnie tak samo bezdyskusyjnie polskie, ale nie oznacza to ze byly one odzyskane. Czysto technicznie i historycznie poprawna terminologia powinna wiec byc ziemie zdobyte albo ziemie przylaczone, ale na takie drastyczne zmiany terminologiczne jest z psychologicznego punktu widzenia chyba jeszcze nieco za wczesnie...

fredrus° (2007-01-04) K @ Ilek
Przedewszystkim, niema potrzeby uzywac takiej nazwy.- mam na mysli - "ziemie przylaczone"
Okreslenie "ziemie zachodnie" lub tez poprostu Dolny Slask jest zrozumiale i nie budzi zadnych niepotrzebnych emocji.

Ilek° (2007-01-04) K fredrus° Alez oczywiscie! Okreslenia "ziemie przylaczone" czy "ziemie zdobyte" nie byly pomyslane jako cos do uzywania, a bardziej jako przyklad na to jak absurdalne sa PRL-owskie propagandowe i falszujace historie okreslenia typu ziemie odzyskane. Jakby nie bylo to ziemie przylaczone czy ziemie zdobyte sa historycznie bardziej poprawne niz ziemie odzyskane.
Ilek


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 312
Offline

Tak wiec nalezy te ziemie tez "odzyskac"! Musza tez "powrocic do macerzy"!

teresa, teresa kozlowski wrote:Slowianski byl i dzisiejszy Berlin i Rostock...
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Byl juz taki, ktory chcial stworzyc "czysta rase"... Czy w dzisiejszych czasach na prawde wazne jest pochodzenie rasowe czy narodowe ? Opamietajmy sie !

wito-Administrator wrote:Nie głupi powiedział, że Polacy są potatarzeni, poturczeni itp. bez urazy. Trwają różne genetyczne badania, oczywiście narodowość to nie tylko geny. Można być narodowości polskiej i polakożercą. )
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

1.Katolicy to wg. ciebie tylko Polacy w tej statystyce ? 2.Nie sadze, zeby sto lat temu ktos "zanizal dane".

muzolph wrote:Nie musimy na siłę szukać słowian wśród Niemców, proponuję zajrzeć tu - http://freepages.genealogy.rootsweb.com/~bgwiehle/schlesien/gazetteer/breslau.pdf , dane niemieckie z początku XX w. zapewne trochę zaniżone. Ci bliżej niezidentyfikowani słowianie używali polskiej mowy i ostało się ich trochę w okolicach Wrocławia, zerkamy w rubrykę: Religionbekenntnise, oczywiście ,,katolische".
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Ze Szwecji to pare godzin samochodem. Mozna pojechac na" likend". Niektorzy mieszkaja duzo dalej.

Ilek wrote:Bardzo bym chcial tam wpasc i Was wszystkich poznac, ale to nie jest niestety takie proste. Mieszkam od 37 lat w miescie Uppsala w Szwecji, a to troche za daleko...
teresa, teresa kozlowski


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 118
Offline

Jezeli cos komus dobrowolnie dajesz, to raczej nie nalezy tego "odzyskiwac" (zwlaszcza sila).

Ilek wrote:Tak wiec nalezy te ziemie tez "odzyskac"! Musza tez "powrocic do macerzy"!
kate16


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 277
Offline

Nie ale z pośród Twoich przodków na pewno można znaleźć szeroko rozumianych germanów a pisząc Słowianie a nie Polacy celowo wskazuję na fakt w którym dziad miał inny światopogląd kulturowy czy nawet narodowy niż jego wnuk.

W.W. wrote:Droga Kate16, nie można patrzeć w ten sposób. Narodowość nie wynika z nazwiska, ale kultury w której człowiek wyrósł i samoświadomości. Czy naprawdę uważasz, że ja jestem Niemcem, który w wyniku wieloletniego panowania polskiej władzy zatracił swoją tożsamość?
kate16


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 277
Offline

To samo można pisać o innych narodach na pewno w Polakach jest tyle samo Słowianina co w Niemcu Nordyckiego Germanina , ale trzeba o takich sprawach pamiętać i nie zakłamywać historii.

teresa, teresa kozlowski wrote:Slowianie, bo mieli kiedys tam przed wiekami w rodzinie Slowianina ? A moze niektorym sie tak "udalo", ze przez stulecia zachowali "czysta rase"? Zrobmy sobie badania DNA i okaze sie wtedy ilu wsrod nas "prawdziwych" Slowian.
kate16


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 277
Offline

Oczywiście że przynależność rasowa to demon który mam nadzieje nie powróci nigdy w relacje europejskie ale nie zapominajmy o tym że to właśnie Niemcy byli gośćmi na Śląsku a że właśnie ich język stał się dominującym na tych terenach i zupełnie inna sprawa . My ze swojej strony musimy dbać żeby za X lat polski język nie stał się w Polsce językiem wymierającym.

teresa, teresa kozlowski wrote:Byl juz taki, ktory chcial stworzyc "czysta rase"... Czy w dzisiejszych czasach na prawde wazne jest pochodzenie rasowe czy narodowe ? Opamietajmy sie !
 
Spis Forum » Stare forum (archiwum)
Przejdź do: