Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Pomnik wojenny (Milicz), al. ZHP, Milicz
maras - Administrator: Założyłem obiekt dla pomnika, ale brakuje mi orientacji dla dodania znacznika... :)
Panoramy i widoki Wlenia, Wleń
maras - Administrator: Podmiana na lepszy skan.
Centrum handlowe Złote Tarasy, ul. Złota, Warszawa
maras - Administrator: Ile tu "pustego" placu!?
Panoramy i widoki części zdrojowej, Duszniki-Zdrój
Korben: Coś się nie zgadza w opisie sanatorium Chemik. Jak powstało z połączenia dwóch wilii, skoro tu widać jeden budynek? Tak samo tu: .
Mały Staw
Korben: Już jest: .
Lewin Brzeski
maras - Administrator: Samochody jakby z flagami Czerwonego Krzyża, domy w zgliszczach... Wydaje się, że to okres I wojny światowej... Pytanie czy Lewin Brzeski był teatrem wojennym w tym czasie i czy na pewno to nasz Lewin...?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Alistair
blatro
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
blatro
blatro
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
blatro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
A na polu biały krzyż, nie pamięta już, kto pod nim śpi
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2018-04-14 20:57:12, Aktualizacja: 2018-04-21 22:47:00, Odsłon: 584

Cmentarz garnizonowy w Nysie powstał w 1835 roku, długo przed wojną prusko –duńską z 1864 r.
 
 
 
 

 


/ / / /
maras - Administrator | 2018-04-14 20:58:06
Polecam nowe opowiadanie Zoni :)
Czaja Leszek | 2018-04-16 13:02:17
Świetne, pobudzające do refleksji opowiadanie. Ja dawno temu kurowałem się w sanatorium w Wapiennem koło Gorlic w Beskidzie Niskim. Ten rejon był miejscem ciężkich walk podczas I wojny światowej pomiędzy wojskami austriackimi i rosyjskimi. Jest tam wiele cmentarzy wojskowych zachowanych w dobrym stanie. Dobry stan tych nekropolii wynika stąd, że po obydwu stronach walczyli Polacy. Dewastacja poniemieckich cmentarzy wynikała z polityki ówczesnych władz, które za wszelką cenę chciały uprawdopodobnić tezę "Powrotu piastowskich ziem do Macierzy".
Kosa25 | 2018-04-18 11:11:18 | edytowany: 2018-04-18 11:12:19
Ciekawy artykuł. Temat ważny, trudny i kontrowersyjny. Kwestia likwidacji niemieckich cmentarzy wojennych na terenie Polski po 1945 roku jest interesująca także z prawnego punktu widzenia – jeśli dobrze pamiętam naruszone zostały przez Polskę ustalenia konwencji genewskiej z 1949 roku. Jeśli zaś chodzi o nyski cmentarz garnizonowy- czy jest Pani pewna, że przetrwał on niemal nienaruszony do 1970 roku? Z artykułu wynika, iż został on częściowo zlikwidowany już w 1948 roku. Rzeczywiście szkoda, iż na portalu nie ma praktycznie żadnej przedwojennej ikonografii dawnego cmentarza - i jego wygląd można sobie tylko wyobrazić. Nie zgadzam się natomiast z końcem artykułu- ,, Do czasu.. kiedy my, krzycząc o niszczeniu polskich cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, sami dewastowaliśmy bez najmniejszych skrupułów’’. Nie podoba mi się to uogólnienie. My czyli kto? Pani dewastowała? Ja dewastowałem poniemieckie nekropolie? No nie - prawda. Zasadniczo proces likwidacji niemieckich cmentarzy na terenie Polski dokonał się w latach 60. i 70. XX wieku. Kto miał wtedy rzekomo krzyczeć w Polsce o niszczeniu polskich cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie? Partia? Inteligencja narodowa? Społeczeństwo? I jednocześnie proszę zauważyć, że wręcz obowiązkowo zajmując się tego typu zagadnieniami powinno się przyjąć kryterium chronologiczne 1945-1989 oraz 1989- do chwili obecnej. Pominięcie wszystkich działań jakie dokonały się na tym polu od transformacji ustrojowej – począwszy od państwowych do oddolnych działań obywatelskich może zaciemnić nieco poruszany problem.
zonia | 2018-04-18 16:40:00 | edytowany: 2018-04-18 16:40:11
Oczywiście nie jestem pewna. Mieszkam w Nysie od 1968 roku , ale tego cmentarza nie pamiętam. wiem tylko tyle, że od 1971 roku nastąpiła planowana przez Urząd sprzedaż kamieni nagrobnych z niemieckich cmentarzy w Nysie. Planowana!