Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Mickiewicza Adama, Legnica
maras - Administrator: Pocztówka wydana przez Oswalda Kühne, dopisałem.
Zdjęcia niezidentyfikowane, Legnica
Kosa25: Na pierwszy rzut oka strzelałbym ,że to widok na budynek od wschodu.
Obelisk, Chełmsko Śląskie
Stan: Własne komentarze można poprawiać przez edycję; bardzo proszę o refleksję...
Ratusz, ul. Rynek, Świebodzice
maras - Administrator: :)
ul. Bulwar Zienkiewicza Aleksandra, ks., Wrocław
maras - Administrator: @jawc: taką stosowaliśmy i stosujemy praktykę, że nazwisko jest na początku.
Śnieżka (1602 m n.p.m.), Karpacz
baron007: Jest lepsze

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

rok - Administrator
rok - Administrator
moose (administrator)
krzysiek296
T.Rex
Stan
T.Rex
krzysiek296
Mmaciek - Administrator
Kosa25
rok - Administrator
rok - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
blatro
FM
FM
MacGyver_74
Danuta B.
Danuta B.
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
„Wroclove. Fenomen kultury europejskiej”
Autor: PP - Administrator°, Data dodania: 2018-03-07 21:32:51, Aktualizacja: 2018-03-07 22:52:06, Odsłon: 156

Zbiór przeszło czterdziestu artykułów. Czasowo obejmują one okres od XVII wieku do współczesności. Autorzy to głównie germaniści, polscy i niemieccy. Praca jest pokłosiem IV Kongresu Germanistyki Wrocławskiej, który odbył się jesienią 2016 roku.

„Wroclove. Fenomen kultury europejskiej”, wydana pod redakcją prof. Marka Hałuba pod koniec ubiegłego roku.

 

Choć była to konferencja naukowa, problematyka wystąpień, a tym samym artykułów książki, zainteresuje każdego, kto pragnie poznawać życie dawnych wrocławian. Tematy badań autorów są bardzo zróżnicowane. Dawna aktywność teatralna miasta (Łukasz Bieniasz: „Spór o teatr wrocławski na przełomie XVIII i XIX wieku” oraz Aleksandra Nadkierniczna-Stasik: „Życie teatralne Wrocławia przełomu XIX i XX wieku świadectwem europejskich aspiracji miasta”) omówiona jest obok sposobów funkcjonowanie domów publicznych i wrocławskich prostytutek (Urszula Bonter: „Pornografia i wielkomiejskość. Wrocław jako metropolia pożądania w XVIII stuleciu”).

Równie interesujące jest przyjrzenie się, jak praktycznie przebiegała kasata klasztorów na rzecz państwa pruskiego, prowadzona w naszym mieście od 1810 roku (Natalia Żarska: „Wrocław w ogóle jest odrażającą wylęgarnią wron” – stolica Śląska oczami Johanna Gustava Gottlieba Büschinga).

Słynne prekursorki wyższej edukacji kobiet, wybitne wrocławianki, Klara Bender, Clara Immerwahr-Haber, Bertha Badt-Strauss i Edyta Stein nie zostały pominięte (Marta Kuc: „Początki zmagań kobiet o dostęp do kształcenia akademickiego. Pierwsze kobiety na Uniwersytecie Wrocławskim” oraz Monika Mańczyk-Krygiel: „>Zawsze pragnęła być uczoną między uczonymi, jedną z wielu, którzy dokładają swoją cegiełkę do całości< – Clara Immerwahr-Haber w powieści Sabine Friedrich Immerwahr”).

Historia katolickich korporacji studenckich, od ich powstania do współczesności (Adam Wojtala: „Niemieckie katolickie korporacje studenckie Wrocławia wczoraj i dziś”), opowieść o powstaniu filmu dokumentalnego o losach grupy wrocławskich Żydów (Maria Luft: „Film Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933”)... Tematów jest multum. Każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Publikacja została sfinansowana ze środków Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Wydawnictwo Via Nova

 


/ / /