Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




al. Wyzwolenia, Wałbrzych
heck: Tony,a po lewej to pewnie Schützenhaus ?
Budynek nr 73 (dawny), ul. Świdnicka, Wałbrzych
heck: Chyba wyburzyli go pod koniec lat osiemdziesiątych ?
Budynek nr 2 (dawna gorzelnia), Zarzysko
FM: Jak dowiedziałem się od jednego z mieszkańców Zarzyska gorzelnia działąła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX w. Potem były próby uruchomienia w niej innego rodzaju produkcji, jednak jak widać na zdjęciach nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Obecnie opuszczona popada w ruinę.
pl. Marka, Leśnica
Zdzisław K.: To ten sam kształt kamienia, pomnika.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Sądząc po napisach na szarfach zostały one poświęcone poległym bojownikom SSOS, czyli Samoobrony Górnośląskiej, poległym w III powstaniu śląskim po stronie niemieckiej. To nie jest rynek leśnicki, ale pl. Marka i pomnik wojenny. W tle posesje nr 2 oraz 3.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Południowo-zachodni narożnik rynku z hotelem Fiebaga oraz wieżą kościoła parafialnego.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Popski
FM
Popski
Popski
Szyszka
morgot
morgot
morgot
kitapczy
Alistair
Alistair
Hellrid
Hellrid
Hellrid
t.ziemlicki@wp.pl
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Hellrid

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Osada Polkowice
Autor: RAJL°, Data dodania: 2017-11-08 13:33:00, Aktualizacja: 2017-11-08 13:34:31, Odsłon: 1669

Polkowice w opisie pierwszej dokumentacji geologicznej odkrytych złóż rud miedzi.

23 marca 1957 roku w Sieroszowicach dowiercono się do skał w których niebawem opisano mineralizację związkami miedzi i innych cennych pierwiastków. Po kilku miesiącach, kolejny otwór wiertniczy, odległy o kilkadziesiąt kilometrów w Lubinie, potwierdził, jak się później okazało, epokowe odkrycie dla regionu. Spowodowało to intensywny rozwój kolejnych prac poszukiwawczych.

Dwa lata po pierwszym sukcesie, w kwietniu 1959 roku zespół pod kierownictwem Jana Wyżykowskiego przedstawił oficjalnie pierwszą dokumentację nowego złoża. Okazało się ono dużo większe od oczekiwań, a przecież prace poszukiwawcze ciągle trwały.

Oprócz treści typowo złożowo-geologicznych, w rozdziale pt. „Zarys stosunków gospodarczych rejonu złoża” jeden z dokumentujących Mgr J. Tomaszewski tak opisał Polkowice:

„Rejon złoża Sieroszowice-Lubin należy do obszarów o typie gospodarki rolniczo-leśnej o niskim stopniu uprzemysłowienia. Centrum administracyjne i gospodarcze stanowi miasteczko Lubin Legnicki. [...] Drugim węzłowym punktem jest niewielka osada Polkowice, będąca siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej. [...]

Osada Polkowice liczy obecnie około 2000 mieszkańców, jest ono zniszczone w 30% i to zarówno przez wojenne działania, jak i przez późniejszy brak konserwacji i remontów nieużywanych budynków. Osada jest w całości zelektryfikowana, brak jest natomiast sieci wodno-kanalizacyjnej. Zaopatrywanie w wodę pitną następuje za pomocą ok. 20 studzien zaopatrzonych w pompy ręczne, czerpiące wodę z piaszczystych wkładek plejstocenu. […]

W Polkowicach obecnie są czynne: zakład mleczarski (20 %), gorzelnia, warsztaty mechaniczne P.G.R. Ponadto w Polkowicach jest nieczynna obecnie powodu braku maszyn roszarnia lnu, zamieniona na magazyn lnu i konopi. […]

Na całym obszarze […] jest brak czynnych cegielni. Wszystkie istniejące cegielnie są całkowicie zdewastowane. Zabudowania stoją przeważnie w ruinie, miejscami pozostały tylko kominy pieców. Odkrywki eksploatacyjne są zalane wodą i zarośnięte krzewami. Cegielnie istniały kiedyś w miejscowościach: Niemstów, Biedrzychowa (dwie), Polkowice, Koźlice, Małomce, Buczyna i Bądzów. Obecnie czynna jest tylko położona na południe od złoża cegielnia w Chocianowie. […]”

Było to szare tło późniejszego miedzianego rozwoju obecnego ponad dwudziestotysięcznego miasta.


/ / /