Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Budynek nr 115
14
 
Hotel Arkadia
6
 
Hurtownia BEL-POL
9
 
 
 
 
  ID: 550760

Fabryka Porcelany Ohme / Porzellanfabrik Herman Ohme Nieder-Salzbrunn (dawna)Budowa
1882
Status
Istnieje częściowo
Likwidacja
1930
 

ragnar zaczął, moose uzupełnił
Zabudowania fabryki porcelany Hermanna Ohmego powstały w 1882 roku na terenie wsi Sorgau, która pod koniec wieku została przemianowana na Nieder-Salzbrunn (czyli dzisiejsze Szczawienko, północna dzielnica Wałbrzycha). Budynki zlokalizowano w bliskości dużej stacji kolejowej Szczawienko, a także przy ruchliwej trasie kołowej w stronę Wrocławia. Czasem błędnie lokalizuje się siedzibę dawnej fabryki w Wałbrzychu, jednak H. Ohme miał w mieście tylko studio dekoracyjne. Ohme specjalizował się w kompletach obiadowych używając dwóch typów porcelany znanej w Stanach (które były znaczącym odbiorcą porcelany z tej fabryki) pod nazwą Clear Glaze i Old Ivory. Porcelana nie różniła się jakością, jednak tzw. Glazura była dodatkowo szkliwiona, a Stara Kość Słoniowa była delikatnie matowiona. Porcelana obydwu typów była dekorowana głównie motywami geometrycznymi i florystycznymi, często z wykorzystaniem złoceń i platynowania. Była także sprzedawana bez dekoracji w dużych ilościach, także do renomowanych firm dekorujących jak Pickard and Stouffer w Chicago. Stylistyka i jakość wyrobów dorównywała światowym markom jak np. wyrobom Havillanda we francuskim LimogesOld Ivory była sprzedawana na rynek amerykański z sygnaturą potwierdzającą właśnie ten typ porcelany (jako własny -brand-) - głównymi portami docelowymi porcelany Ohmego były Portland, Maine, Boston i Nowy Orlean. Na rynek brytyjski były wysyłane wyroby bez tego oznaczenia. Rzadko spotykane są natomiast wyroby z Old Ivory bez dekoracji (blanki), natomiast pięknie prezentują się z uwagi na często stosowane reliefy (linie wyrobów Clarion, Eglantine, Elysee). W 1913 roku przedsiębiorstwo było w rękach Hermanna Ohme seniora, H.O. juniora oraz E.M. Bauera. Firma nastawiła się niemal wyłącznie na eksport co ostatecznie okazało się decyzją fatalną w skutkach. Ignorując pierwsze oznaki Wielkiego Kryzysu firma nastawiła się na rozwój i wzrost zatrudnienia i w 1930 roku liczba zatrudnionych osiągnęła 400 osób. Przy zapaści rynków i w tym samym roku firma ogłosiła bankructwo. Do dziś wyroby fabryki Ohme cieszą się niesamowitym wzięciem na całym świecie, ceny dochodzą nieraz do oszałamiających kwot. Ceny rzędu 60-70 USD za talerz to standard. Logotyp fabryki na wyrobach ewoluował w kierunku ukoronowanych liter O i H jedna pod drugą modelowanych w kształt lilii, często z dodatkowym napisem SAXE, Silesia, Germany.

Po wojnie mieściła się w zabudowaniach dawnej fabryki hurtownia artykułów chemicznych, w tym specjalistycznych (laboratoryjnych) pn. Chemia. W ostatnich latach część obiektów została przeznaczona na hurtownię mat. budowlanych BEL-POL. W nieopodal stojącej wlii należącej do dyrekcji zakładu znajduje się obecnie Dom Dziecka Rodzinka.

 

komentarze: 1
komentarze: 1
komentarze: 0


Gruss przedstawiajacy dzielnice Wałbrzycha - Szczawienko. Lewy ...
Piękna litografia przedstawiająca dawną Gospodę Blumela, wraz ...
Piękna litografia ze Szczawienka.
komentarze: 2
komentarze: 2
komentarze: 2
komentarze: 1
komentarze: 0
W sumie to litografia Dzielnicy Wałbrzycha - Szczawienka, panorama ...
Porcelana Ohme, u góry, na dole po lewej szkoła i poczta, po prawo ...
Szczawienko - cztery obiekty z pocz. XXw.
Zabudowania Fabryki Porcelany "Ohme" wybudowana na początku XIX ...
Fabryka Porcelany Ohme.
komentarze: 0
komentarze: 9
komentarze: 1
komentarze: 3
komentarze: 6
Fabryka porcelany Ohmego widziana "od tyłu" - od dzisiejszych ...
Na pierwszym planie u samego dołu przebiega nieutwardzona droga, ...
Fabryka porcelany Ohme oraz rozebrany w tym roku budynek nr 97.
Ulica Wrocławska. Odcinek przy Stacji końcowej tramwajów. W tle ...
Szczawienko fabryka porcelany OHME i dworzec kolejowy.Widok od ...
komentarze: 1
komentarze: 2Dawne zabudowania Fabryki Porcelany Ohme, zlikwidowanej w 1930 ...
Luźne porównanie widoku do stanu przed około 100 lat ...


Budynek nr 115

Polska / Województwo dolnośląskie / Wałbrzych / Szczawienko / ul. Wrocławska 115

  • 14 fotografie


Hotel Arkadia

Polska / Województwo dolnośląskie / Wałbrzych / Szczawienko / ul. Wrocławska 113 / Fabryka Porcelany Ohme / Porzellanfabrik Herman Ohme Nieder-Salzbrunn (dawna)

  • 6 fotografii


Hurtownia BEL-POL

Polska / Województwo dolnośląskie / Wałbrzych / Szczawienko / ul. Wrocławska 113 / Fabryka Porcelany Ohme / Porzellanfabrik Herman Ohme Nieder-Salzbrunn (dawna)

  • 9 fotografii