Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Budynek nr 115
14
 
Hotel Arkadia
6
 
Hurtownia BEL-POL
9
 
 
 
 
  ID: 550760

Fabryka Porcelany Ohme / Porzellanfabrik Herman Ohme Nieder-Salzbrunn (dawna)Budowa
1882
Status
Istnieje częściowo
Likwidacja
1930
 
ragnar zaczął, moose uzupełnił Zabudowania fabryki porcelany Hermanna Ohmego powstały w 1882 roku na terenie wsi Sorgau, która pod koniec wieku została przemianowana na Nieder-Salzbrunn (czyli dzisiejsze Szczawienko, północna dzielnica Wałbrzycha). Budynki zlokalizowano w bliskości dużej stacji kolejowej Szczawienko, a także przy ruchliwej trasie kołowej w stronę Wrocławia. Czasem błędnie lokalizuje się siedzibę dawnej fabryki w Wałbrzychu, jednak H. Ohme miał w mieście tylko studio dekoracyjne. Ohme specjalizował się w kompletach obiadowych używając dwóch typów porcelany znanej w Stanach (które były znaczącym odbiorcą porcelany z tej fabryki) pod nazwą Clear Glaze i Old Ivory. Porcelana nie różniła się jakością, jednak tzw. Glazura była dodatkowo szkliwiona, a Stara Kość Słoniowa była delikatnie matowiona. Porcelana obydwu typów była dekorowana głównie motywami geometrycznymi i florystycznymi, często z wykorzystaniem złoceń i platynowania. Była także sprzedawana bez dekoracji w dużych ilościach, także do renomowanych firm dekorujących jak Pickard and Stouffer w Chicago. Stylistyka i jakość wyrobów dorównywała światowym markom jak np. wyrobom Havillanda we francuskim LimogesOld Ivory była sprzedawana na rynek amerykański z sygnaturą potwierdzającą właśnie ten typ porcelany (jako własny -brand-) - głównymi portami docelowymi porcelany Ohmego były Portland, Maine, Boston i Nowy Orlean. Na rynek brytyjski były wysyłane wyroby bez tego oznaczenia. Rzadko spotykane są natomiast wyroby z Old Ivory bez dekoracji (blanki), natomiast pięknie prezentują się z uwagi na często stosowane reliefy (linie wyrobów Clarion, Eglantine, Elysee). W 1913 roku przedsiębiorstwo było w rękach Hermanna Ohme seniora, H.O. juniora oraz E.M. Bauera. Firma nastawiła się niemal wyłącznie na eksport co ostatecznie okazało się decyzją fatalną w skutkach. Ignorując pierwsze oznaki Wielkiego Kryzysu firma nastawiła się na rozwój i wzrost zatrudnienia i w 1930 roku liczba zatrudnionych osiągnęła 400 osób. Przy zapaści rynków i w tym samym roku firma ogłosiła bankructwo. Do dziś wyroby fabryki Ohme cieszą się niesamowitym wzięciem na całym świecie, ceny dochodzą nieraz do oszałamiających kwot. Ceny rzędu 60-70 USD za talerz to standard. Logotyp fabryki na wyrobach ewoluował w kierunku ukoronowanych liter O i H jedna pod drugą modelowanych w kształt lilii, często z dodatkowym napisem SAXE, Silesia, Germany. ...
ragnar zaczął, moose uzupełnił
Zabudowania fabryki porcelany Hermanna Ohmego powstały w 1882 roku na terenie wsi Sorgau, która pod koniec wieku została przemianowana na Nieder-Salzbrunn (czyli dzisiejsze Szczawienko, północna dzielnica Wałbrzycha). Budynki zlokalizowano w bliskości dużej stacji kolejowej Szczawienko, a także przy ruchliwej trasie kołowej w stronę Wrocławia. Czasem błędnie lokalizuje się siedzibę dawnej fabryki w Wałbrzychu, jednak H. Ohme miał w mieście tylko studio dekoracyjne. Ohme specjalizował się w kompletach obiadowych używając dwóch typów porcelany znanej w Stanach (które były znaczącym odbiorcą porcelany z tej fabryki) pod nazwą Clear Glaze i Old Ivory. Porcelana nie różniła się jakością, jednak tzw. Glazura była dodatkowo szkliwiona, a Stara Kość Słoniowa była delikatnie matowiona. Porcelana obydwu typów była dekorowana głównie motywami geometrycznymi i florystycznymi, często z wykorzystaniem złoceń i platynowania. Była także sprzedawana bez dekoracji w dużych ilościach, także do renomowanych firm dekorujących jak Pickard and Stouffer w Chicago. Stylistyka i jakość wyrobów dorównywała światowym markom jak np. wyrobom Havillanda we francuskim LimogesOld Ivory była sprzedawana na rynek amerykański z sygnaturą potwierdzającą właśnie ten typ porcelany (jako własny -brand-) - głównymi portami docelowymi porcelany Ohmego były Portland, Maine, Boston i Nowy Orlean. Na rynek brytyjski były wysyłane wyroby bez tego oznaczenia. Rzadko spotykane są natomiast wyroby z Old Ivory bez dekoracji (blanki), natomiast pięknie prezentują się z uwagi na często stosowane reliefy (linie wyrobów Clarion, Eglantine, Elysee). W 1913 roku przedsiębiorstwo było w rękach Hermanna Ohme seniora, H.O. juniora oraz E.M. Bauera. Firma nastawiła się niemal wyłącznie na eksport co ostatecznie okazało się decyzją fatalną w skutkach. Ignorując pierwsze oznaki Wielkiego Kryzysu firma nastawiła się na rozwój i wzrost zatrudnienia i w 1930 roku liczba zatrudnionych osiągnęła 400 osób. Przy zapaści rynków i w tym samym roku firma ogłosiła bankructwo. Do dziś wyroby fabryki Ohme cieszą się niesamowitym wzięciem na całym świecie, ceny dochodzą nieraz do oszałamiających kwot. Ceny rzędu 60-70 USD za talerz to standard. Logotyp fabryki na wyrobach ewoluował w kierunku ukoronowanych liter O i H jedna pod drugą modelowanych w kształt lilii, często z dodatkowym napisem SAXE, Silesia, Germany.

Po wojnie mieściła się w zabudowaniach dawnej fabryki hurtownia artykułów chemicznych, w tym specjalistycznych (laboratoryjnych) pn. Chemia. W ostatnich latach część obiektów została przeznaczona na hurtownię mat. budowlanych BEL-POL. W nieopodal stojącej wlii należącej do dyrekcji zakładu znajduje się obecnie Dom Dziecka Rodzinka.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1898-1900
  komentarze: 1
  Gruss przedstawiajacy dzielnice Wałbrzycha - Szczawienko. Lewy górny róg, Fabryka Porcelany Ohme; po prawej kościoły: ewangelicki i katolicki oraz szkoła; na dole po lewej dawna gospoda Przy Kolei znajdująca się przy przystanku końcowym wałbrzyskich tramwajów. W literce "G" dworzec kolejowy Szczawienko.
 • Data: 1898-1902
  komentarze: 1
  Piękna litografia przedstawiająca dawną Gospodę Blumela, wraz z wiaduktem linii Szczawienko - Mezimesti. Stacje Kolejową Szczawienko oraz fabrykę porcelany Ohme i Prause.
 • Data: 1900-1902
  komentarze: 2
  W sumie to litografia Dzielnicy Wałbrzycha - Szczawienka, panorama na samej górze to Chełmiec i...Wzgórze Giedymina, taka improwizacja autora. Na dole od lewej pierwsze ujęcie budynek numer 97, drugie fabryka porcelany Ohme, następnie Dworzec Szczawienko, kolejne Gospoda pod Dworcem (bud. numer 86 na Wrocławskiej) i ostatnie dla mnie nie wiadome.
 • Data: 1900-1905
  komentarze: 2
  Porcelana Ohme, u góry, na dole po lewej szkoła i poczta, po prawo dworzec.
 • Data: 1900-1905
  komentarze: 2
  Szczawienko - cztery obiekty z pocz. XXw.
 • Data: 1900-1910
  komentarze: 1
  Zabudowania Fabryki Porcelany "Ohme" wybudowana na początku XIX stulecia we wsi Szczawienko (Nieder Salzbrunn). Produkowała porcelane na dość małą skale, nieoficjalnie konkurowała w jakości swoich wyrobów z światowym potentatem "porcealnowym" - Tielschem (Dziś Fabryka Porcelany "Wałbrzych") ze Starego Zdroju (Altwasser).I niestety po kryzysie ekonomicznym na początku lat 30-tych ubiegłego stulecia fabryka została postawiona w stan upadłości. Nie wytrzymała olbrzymiej konkurencji ze strony rodziny Tielschów i fabryki KPM(Krister Porcealn Manufaktur)(Dziś "Wawel"). Jednak do dziś wyroby fabryki Ohme cieszą się niesamowitym wzięciem na całym świecie, ceny tych już zabytkowych wyrobów porcelanowych dochodzą nieraz do oszałamiających sum. Zdjęcie przedstawia fabryke od północnej strony, patrząc od lewej w wystającym budynku lekko uciętym mieści się dziś dom dziecka (nigdyś willa właściciela), zaś w poprzecznie stojącym budynku mieszczą się hurtownie zakłądów "Chemia", reszta zabudowań niestety została zlikwidowana. W tle widać zarys dziesiejszego dworca kolejowego Wałbrzych Szczawienko (Nieder Salzbrunn Bahnhof). Fotografia zrobiona od strony wsi Ober Salzbrunn(dziesiejsza dzielnica Podzamcze).
 • Data: 1905-1910
  komentarze: 0
  Fabryka Porcelany Ohme.
 • Data: 1906
  komentarze: 0
  Fabryka porcelany Ohmego widziana "od tyłu" - od dzisiejszych magazynów fabryki Ronal. Widoczny duży zbiornik na gaz. W głębi na wzniesieniu dworzec kolejowy Szczawienko ze składem wagonów na peronie szczawieńskim.
 • Data: 1910
  komentarze: 9
  Na pierwszym planie u samego dołu przebiega nieutwardzona droga, dawniej zwana Gerhart-Hauptmann-Weg. Dalej widać drzewa rosnące nad Pełcznicą, łąki i zabudowania Porzellanfabrik Ohme, z których niewiele zostało do naszych czasów. Z tych bardziej znanych to budynek widoczny tu przy lewej krawędzi, który obecnie wygląda tak: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/228686,foto.html . Idąc teraz w prawo widać ponad zabudowaniami Fabryki Ohme ostatnie piętro i dach kamienicy nr 76 przy ul. Wrocławskiej http://www.wroclaw.hydral.com.pl/312862,foto.html . Następnie można dostrzec wieżę ciśnień na terenie stacji Szczawienko wraz z przyległym budynkiem. Wieży ciśnień już nie ma,ale do niedawna wyglądała tak: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/312862,foto.html . Przy horyzoncie po prawej stronie budynek stacji Szczawienko. Jeszcze jest...Poniżej dworca i lekko w lewo widać tył budynku nr 101 przy ul. Wrocławskiej - od przodu wygląda tak: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/229163,foto.html . Opis - Ryszard Kumorek
 • Data: 1910-1915
  komentarze: 1
  Fabryka porcelany Ohme oraz rozebrany w tym roku budynek nr 97.
 • Data: 1915-1920
  komentarze: 3
  Ulica Wrocławska. Odcinek przy Stacji końcowej tramwajów. W tle na prawo willa właściciela Porcelany Ohme w tle główny budynek właściwego zakładu.
 • Data: 1926
  komentarze: 6
  Szczawienko fabryka porcelany OHME i dworzec kolejowy.Widok od strony rzeki Pełcznicy.
 • Data: 2010-01
  komentarze: 1
  Dawne zabudowania Fabryki Porcelany Ohme, zlikwidowanej w 1930 roku. Dziś wyroby dawnego zakładu osiągają zawrotne sumy na portalach aukcyjnych. Po 1945 roku w zabudowaniach produkcyjnych mieściły się hurtownie chemiczne. Część budowli rozebrano, budynek na prawo to dawna willa właściciela Pana Ohme, dziś Dom Dziecka.
 • Data: 2011-06-03
  komentarze: 2
  Luźne porównanie widoku do stanu przed około 100 lat http://www.wroclaw.hydral.com.pl/57968,foto.html Z zabudowań porcelany "Ohme" pozostał jedynie budynek "Chemii", obecny hotel "Arkadia" i dawna willa właściciela, obecnie dom dziecka. ...

Fabryka Porcelany Ohme / Porzellanfabrik Herman Ohme Nieder-Salzbrunn (dawna) na innych fotografiach
 • 1920 - 1930
 • 2012
 • 1950
 • 2013
 • 2015
 • 1925