Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom nr 69 (d. gospoda), Czaple
McAron: Podmiana na lepszy skan.
Tramwaje jeleniogórskie (dawne), Jelenia Góra
chrzan233: Zmodyfikowałem delikatnie podpis zdjęcia.
Restauracja Bürgerberg (dawna), Złotoryja
McAron: Podmiana na lepszy skan.
Krasnal Topruś, Wrocław
Szyszka: Nie widzę go w bazie krasnali.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Dla wszystkich, poprawione zdjęcie wsadziłem pojawi się za jakiś czas.
Panoramy Lubska, Lubsko
t.ziemlicki@wp.pl: Podmieniłem na większy i wyraźniejszy skan

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Elektrownia Wodna Janowice
Autor: MT°, Data dodania: 2005-06-04 21:30:12, Aktualizacja: 2005-06-04 21:30:12, Odsłon: 7745

Stopień wodny Janowice został zbudowany w latach 1912 - 1916 w okresie realizacji drugiego etapu wielkiego programu kanalizacji Odry.

Elektrownia Wodna "Janowice" wchodzi w skład stopnia wodnego Janowice przegradzającego koryto rzeki Odry na 232,405km szlaku żeglugowego. Stopień ten został zbudowany w latach 1912 - 1916 w okresie realizacji drugiego etapu wielkiego programu kanalizacji Odry. W ramach pierwszego etapu zbudowano w latach 1888 - 1897 dwanaście stopni wodnych ze śluzami komorowymi o długości 55m i szerokości 8m.
Początkowo uważano, że kanalizacja Odry od Kożla do ujścia Nysy Kłodzkiej wystarczy, jednak prognozy nie sprawdziły się i już od 1907 r. rozpoczęto dalszą przebudowę drogi wodnej. Prace trwały do 1922 roku - powstało wówczas 10 nowych stopni wodnych.
Z tego też okresu 1912 - 1922 pochodzi stopień wodny w Janowicach. W jego skład wchodziła ówcześnie: śluza pociągowa , jaz kozłowo - iglicowy (przebudowany w 1990 roku na jaz sektorowy) oraz zabudowania (dyżurka, szopa jazowa oraz "budynki mieszkalne" ).

Zdjęcie nr 1


W 1920 roku rozpoczęto budowę elektrowni wodnej w oparciu o istniejące piętrzenie. W tym celu po północnej stronie wykonano kanał dopływowy równoległy do śluzy i oddzielony od niej wałem ziemnym zamknięty komorami turbin i upustem płuczącym.
Nad kanałem dopływowym na wysokości głowy dolnej śluzy wybudowano most drogowy służący do komunikacji obsługi stopnia oraz mieszkańcom Janowic. Na komorach turbin postawiono zaś budynek maszynowni i rozdzielni.
Elementy hydrozespołów zamontowanych w elektrowni dostarczano drogą wodną. W tym celu w płd. - wsch. narożniku budynku zamontowano stalowego żurawia za pomocą którego podzespoły wciągano z poziomu barki na poziom posadzki maszynowni, skąd dalszy transport odbywał się już suwnicą. Masywne zakotwione wsporniki żurawia pozostały do dziś. Obok elektrowni wzniesiono budynek mieszkalny majstra (kierownika) elektrowni.
W budynku maszynowni zamontowano dwa hydrozespoły, turbiny Francisa z regulatorami i generatorami. Producentem części energetycznej była firma "Siemens - Schuckert", a pozostałe urządzenia dostarczyła firma "F. Schichau - Elbing". łączna moc zainstalowana to 1,1 MW

Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Po II wojnie światowej od sierpnia 1946 roku elektrownia została poddana koniecznemu remontowi, po czym rozpoczęto jej eksploatację. Do pażdziernika 1946 roku czynny był tylko jeden turbozespół, w następnych latach zaczęto wykorzystywać jednak pełną moc elektrowni.
W 1971 roku zmodernizowano sekcję wlotową komór turbinowych i upustu płuczącego montując jednocześnie samojezdną czyszczarkę krat firmy "J.M. Voith, Heidenheim" z 1924 roku przewiezioną z Elektrowni Wodnej Północnej . Czyszczarka ta nadal pełni swoją funkcję w janowickiej elektrowni.
W latach 1993 - 1997 wykonano prace remontowo - budowlane dotyczące całego budynku elektrowni m.in. wykonano remont dachu, zmieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, wyremontowano niektóre pomieszczenia budynku, a także odnowiono elewację, ogrodzenie oraz podjazdy do elektrowni.
Elektrownia Janowice z zachowanymi i czynnymi hydrozespołami pochodzącymi z czasów budowy jest nierozerwalnie związana z historią stopnia wodnego w Janowicach stanowiąc wraz z nim historyczną i przestrzenno - funkcjonalną całość. Na tej podstawie obiekty zostały objęte ochroną prawną i figurują w rejestrze zabytków, pozostając jednocześnie pod ścisłą opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zdjęcia: www.wroclaw.dolny.slask.pl
Opracowanie: MT.

/ Odr / 4 / 19 / /
/ / /
/ / / /