MENU
wpisz nazwę lub ID...

Budynek dawnej szkoły oraz nieistniejący dziś pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Starych Piekar . Fragment karty pocztowej.

Dodał: Kosa25° - Data: 2017-03-13 00:46:23 - Odsłon: 144
Rok 1926

Pomnik upamiętniał poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Starych Piekar (Alt-Beckern). Odsłonięty najprawdopodobniej przed 1926 rokiem, znajdował się przed dawną szkołą (obecnie budynek nr 2 przy ulicy Smolarskiej). Pomnik, skromny w formie nie zachował się. Obecnie w jego miejscu znajduje się kapliczka. K.K.

Kolekcja Kosy

Poprzednie: ul. Borowska Strona Główna Następne: 2016 - 2018 Budowa biurowca Sagittarius


Kosa25 | 2017-03-13 00:54:50
Korzystając z okazji, że loguję się raz na ruski rok pozwolę sobie skreślić parę słów. Za jedyne dwieście złotych udało mi się potwierdzić tezę, iż proces niezwykle popularny na terenie Dolnego Śląska po 1945 r. - czyli adaptacja bądź budowa kapliczki w miejscu pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej - nie ominął także Legnicy. Jest to jedyny znane mi przedstawienie pomnika, który notabene nie figuruje w fachowej literaturze. Swoją drogą przeskakując z północy na południe miasta jest jeszcze jeden pomnik, który nie został należycie zbadany. Myślę mianowicie o pomniku w Smokowicach . Pozostaje jedynie sprawdzić, czy pomnik ze Smokowic leży administracyjnie w granicach miasta. Choć teoretycznie nawet jeśli nie leży i tak powinien zostać uznany za pomnik legnicki bo przecież Smokowice to obręb miasta. Kończąc te śmiertelnie nudne rozważania- jestem zwolennikiem teorii, iż pomników poległych w I wojnie światowej w Legnicy (poniemieckich oczywiście we współczesnych granicach miasta) było co najmniej dziesięć. W fachowych opracowaniach doliczyć można się ośmiu. Być może z czasem na światło dzienne wyjdą kolejne pomniki lub pomnik- szczególnie ,,podejrzany'' jest teren Piątnicy.