MENU
wpisz nazwę lub ID...

Lubański Rycerz (Laubaner Wehrmann).
Za przykładem innych miast organizowano też w Lubaniu zbiórki niezbędnych funduszy na pomoc dla inwalidów wojennych. Aby uatrakcyjnić tą inicjatywę, powierzono lokalnemu artyście z Olszyny - Paulowi Geislerowi - wykonanie pewnej rzeźby. Była to naturalnej wielkości postać rycerza w zbroi (tzw. Laubaner Wehrmann), trzymającego w lewej ręce tarczę z wizerunkiem żelaznego krzyża (Rycerz ten znajduje się obecnie w Muzeum Regionalnym w Lubaniu.). Do tarczy wbijało sie gwoździe, zakupione uprzednio u kwestujących. Żelazne gwoździe kosztowały - 0,50 Marek, srebrne - 5 Marek, a złote 10 i 20 Marek. [Laubaner Wehrmann. Stifter: fabrikbes. Georg Massow, Lauban. Entworfen und ausgeführt: vom Bildhauer - Werkmeister Paul Geisler (Schlesische Holzindustrie-Gesellschaft vorm.Ruscheweyh & Schmidt), Langenöls.]

Dodał: maras - Administrator° - Data: 2017-03-09 18:41:13 - Odsłon: 57
Rok 1916

Muzeum Regionalne w Lubaniu – muzeum położone w Lubaniu. Placówka miejską jednostką organizacyjną, a jego siedzibą są pomieszczenia lubańskiego ratusza.

Placówka powstała w 1975 roku jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego z inicjatywy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego we Wrocławiu. Na początku działalność muzeum była ukierunkowana na dokumentowanie procesu zasiedlania Ziem Odzyskanych. Od 1982 roku rozpoczęto gromadzenie i ekspozycję zbiorów związanych z dziejami Lubania i regionu, natomiast w 1993 roku placówka otrzymała aktualną nazwę.

Aktualnie w muzeum prezentowane są wystawy stałe, poświęcone historii miasta i regionu (Lubań na Via Regia, Lubańska Archeologia), geologii (Minerały i skały zachodniej części Dolnego Śląska) oraz sztuki (Malarstwo regionalne).

Za

Aukcje internetowe

Poprzednie: Budynek nr 90 Strona Główna Następne: Blok nr 58a