MENU
Szczyt Rosochy i schronisko.

Dodał: maras° - Data: 2017-02-10 19:50:03 - Odsłon: 1680
Lata 1935-1940


Rosocha (niem. Willmannsdorfer Hoch-Berg) – wzniesienie o wysokości 464 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Kaczawskim w Pogórzu Zachodniosudeckim (dawniej Sudety Zachodnie).

Wzniesienie położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, w północno-środkowej części Pogórza Kaczawskiego, na Pogórzu Złotoryjskim, około 1,5 km na północny zachód od Stanisławowa, województwo dolnośląskie.

Niewielkie wzniesienie, w kształcie rozległego kopca, o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym stożkowym wierzchołkiem ma w części szczytowej, co czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Wzniesienie wznosi się w północno-zachodniej części Wzgórz Złotoryjskich, w środkowo-północnej części Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Wzgórze zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku kaczawskiego. Środkowa część wzniesienia, stanowiąca część dawnego wulkanu, zbudowana z bazaltu mioceńskiego, otoczona jest łupkami i fyllitami starszego paleozoiku. Zachodnie zbocza zbudowane są ze skał osadowych górnego permu. Niższe partie zbocza przykrywają utwory soliflukcyjnych, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne. Szczyt wzniesienia częściowo, porośnięty lasem lasem liściastym, z niewielką domieszką drzew iglastych. Zbocza góry zajmują górskie łąki i nieużytki, miejscami występują kępy drzew liściastych. Ciągi drzew i krzaków, rosnące na zboczach wyznaczają dawne miedze i polne drogi. U podnóża wzniesienia, po południowo-wschodniej stronie, położony jest Stanisławów.
Na wschodnim zboczu około 350 od szczytu znajdowały się pomieszczenia po niemieckiej stacji radiolokacyjnej z okresu II wojny światowej. Spod niej rozległy widok na okolice od Złotoryi po Legnicę.
Na wschodnim zboczu na wysokości około 420 m n.p.m. znajdują się ślady po sztolni, dawnym wyrobisku górniczym „Sztolnia Wilcza”.
Na zachodnim zboczu około 950 od szczytu wśród charakterystycznych drzew znajdują się ruiny po dawnych piecach wapiennych oraz wyrobiska po kamieniołomach wapienia.
Za

  • /foto/210/210183m.jpg
    1930 - 1940
  • /foto/6491/6491441m.jpg
    1935 - 1940
  • /foto/8803/8803779m.jpg
    2020

Aukcje internetowe

Poprzednie: Palatium (Pałac główny) Strona Główna Następne: ul. Basztowa