W dniu 21 czerwca 2016 r. w Muzeum Architektury odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień w KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ REALIZACJĘ ARCHITEKTONICZNĄ W ROKU 2015 - PIĘKNY WROCŁAW.
GRAND PRIX
Narodowe Forum Muzyki z parkingiem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, pl. Wolności 1
Autor: Kuryłowicz & Associates, Warszawa; Towarzystwo Projektowe, Warszawa
Inwestor: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.
Wykonawca: PB Inter-System SA, Wrocław; Elektromontaż Rzeszów SA, Rzeszów
BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
I Nagroda
Narodowe Forum Muzyki z parkingiem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, pl. Wolności 1
Autor: Kuryłowicz & Associates, Warszawa; Towarzystwo Projektowe, Warszawa
Inwestor: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.
Wykonawca: PB Inter-System SA, Wrocław; Elektromontaż Rzeszów SA, Rzeszów
II Nagroda
Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ul. Karola Marcinkowskiego 2-6
Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. - Thomas Heinle, Anna Stryszewska-Słońska, Agata Jasiewicz, Areta Keller, Friedemann Rentsch; współpraca: Maciej Markowski, Zuzanna Sulikowska, Wojciech Szubiński, Mateusz Skalski, Wrocław
Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wykonawca: NOVUM Management Sp. z o.o. SKA – lider konsorcjum, Kalisz; ABB FDP Polska Sp. z o.o., Warszawa; ALEXANDRE BARBOSA BORGES SA, Portugalia; FDO CONSTRUCOES SA, Portugalia
III Nagroda
Budynek biurowo-usługowy, ul. Życzliwa 8
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. - Bartosz Łukaszewicz, Marcin Dziewoński, Miłosz Wróbel, Wrocław
Inwestor: Neurosoft Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: PPHU SAJMON Szymon Chmieliński, Świebodzice
Wyróżnienie
Budynek biurowo-handlowo-usługowy, ul. Ks. Piotra Skargi / ul. Wierzbowa
Autor: Medusa Group Sp. z o.o. Sp. k., Bytom
Inwestor: TENALI INVESTMENTS Sp. z o. o. LISTERA Sp. k., Warszawa
Wykonawca: Skanska S.A., Warszawa
BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY
I Nagroda
Zespół mieszkalno-usługowy, ul. Kurkowa 14 / ul. Stanisława Dubois 41
Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o., Wrocław
Budynek usługowy Dubois 41 - Zbigniew Maćków, Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Magdalena Rokosa, współpraca: Jerzy Kopka, Alicja Mołyń, Anna Puchała
Budynek mieszkalny Kurkowa 14 - Zbigniew Maćków, Jerzy Kopka, Kinga Bender, Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Magdalena Rokosa, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Bartosz Zięba, współpraca: Przemysław Chimczak, Agata Kowalczyk, Patryk Królikowski, Dominika Mrozińska, Zuzanna Wojtasiak
Inwestor: Nacarat Polska Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: RD bud Sp. z o.o., Warszawa
II Nagroda
Budynek mieszkalny wielorodzinny Stara Odra Residence, ul. Na Polance 22
Autor: AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k. - Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Wojciech Kik, Przemysław Kolasiński, Piotr Tracz, Ewa Serzysko, Wrocław
Inwestor: Atal SA, Cieszyn
Wykonawca: Atal Wykonawstwo Sp. z o.o., Cieszyn
III Nagroda
Budynki wielorodzinne, ul. Stefana Grota-Roweckiego 111
Autor: KURYŁOWICZ & ASSOCIATES Wrocław Sp. z o.o., Chamielec Architekci Sp. z o.o. - Arkadiusz Chamielec, Marcin Łopatka, Małgorzata Maciąg-Rajska, Wrocław
Inwestor: Echo Investment SA z siedzibą w Kielcach
Wykonawca: KRAK-CHEM Sp. z o.o., Kraków
Wyróżnienie
Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Aleksandra Orłowskiego 3
Autor: Studio TSB, Tadeusz Sawa-Borysławski, współpraca: Marcin Tobiasz, Kaja Kochan-Skowrońska, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Jarosław Pasieczny, Marek Orleański, Wrocław
BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY
I Nagroda ex aequo
Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych MIKMAK HOUSE, ul. Międzygórska 1-31
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o. - Mariusz Szlachcic, Renata Gajer, Robert Budny, współpraca: Anna Błasiak, Karina Chmielarz, Wrocław
Inwestor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o., Wrocław; ARTIFEX Radosław Kordy, Żórawina; GALEKO Leszek Kordy, Żórawina
I Nagroda ex aequo
tymczasowy brak zdjęcia
Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Sygnałowa
Autor: P33 Pracownia Projektowa Aleksandra Doniec, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: BA Barbara Andruchów, Zbigniew Andruchów, Legnica
II Nagroda
Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ul. Arachidowa
Autor: WPA-Wilisowski Pracownia Architektoniczna - Witold Wilisowski, Wrocław
Inwestor: AZ Budownictwo Inwestycje Sp. z o.o. SKA, Wrocław
Wykonawca: Zbychpol Sp. z o.o., Wrocław
III Nagroda
tymczasowy brak zdjęcia
Budynek mieszkalny jednorodzinny, Klecina
Autor: a4_project - Dorota Damm-Paradysz, Paweł Paradysz, współpraca: Lukon - Łukasz Błasiak, PB Projekt - Paweł Białek, Robert Markowski, Elektropol - Grzegorz Pierog, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców
OBIEKT INŻYNIERSKI, PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
I Nagroda
Przestrzeń publiczna przed Barem Barbara, ul. Kazimierza Wielkiego / ul. Świdnicka/ ul. Szewska
Autor: Major Architekci - Marcin Major, Magda Szkoda, Anna Owsiany, Wrocław
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Spes City Sp. z o.o. SKA, Wysoka
BUDYNEK PRZEMYSŁOWY
Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny
MODERNIZACJA OBIEKTU HISTORYCZNEGO
Wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, która zostanie przyznawana w 2017 roku (nagroda przyznawana co 2 lata), otrzymały cztery obiekty:
Pałac Oppersdorffów, ul. Wierzbowa
Autor: Medusa Group Sp. z o.o. Sp. k., Bytom
Inwestor: TENALI INVESTMENTS Sp. z o. o. LISTERA Sp. k., Warszawa
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa
Hotel PIAST, ul. Gen. Józefa Piłsudskiego 98
Autor: Firma Projektowa Kwolek & Januszkiewicz - Marta Kwolek-Januszkiewicz, Grzegorz Januszkiewicz, Magdalena Kozak, Justyna Surma-Pietruszka, Anna Chrzanowska, Michał Płoucha, Antonina Pawłowa, Elżbieta Bester, Barbara Majchrzak, Wojciech Szlachcic, Wrocław
Inwestor: Rafin Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Silkbau Sp. z o.o., Wrocław
HYDROPOLIS – centrum wiedzy o wodzie, ul. Na Grobli 19-23
Autor: Studio EKA Pracownia Projektowa - Ewa Kinecka, Wrocław ART FM - Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz, Kraków
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z .o.o., Wrocław
Przebudowa zabytkowych budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów badawczych KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, ul. Pracka 3 i 3a
Autor: arch_it Piotr Zybura - Piotr Zybura, Agnieszka Gałwiaczek, współpraca: Aleksandra Górecka, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Sylwian Moska, Iga Peruga, Paweł Szyport, Wrocław
Inwestor: KGHM CUPRUM Sp. z o.o. - Centrum Badawczo-Rozwojowe, Wrocław
Wykonawca: Starcorp SA, Wrocław
Dostrzegając wiele innych obiektów, które dzięki udanej metamorfozie znacząco przyczyniły się do podniesienia jakości przestrzeni miejskiej Wrocławia, Kapituła pragnie wyrazić uznanie dla ich inwestorów i zaprezentować je na wystawie, obok obiektów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. Są to:
(kliknij w link, aby zobaczyć zdjęcia)
1. Promenada Staromiejska
2. Wrocławskie Centrum badań EIT+ - ul. Stabłowicka 147
3. Sąd – ul. Podwale 29, 30, Sądowa 1
4. Politechnika Wrocławska – ul. Bolesława Prusa 53-55
5. Politechnika Wrocławska – ul. Rozbrat 7
6. Politechnika Wrocławska – pl. Grunwaldzki 9, 13
7. Domy Studenckie „Słowianka” i „Parawanowiec” – pl. Grunwaldzki 26, 28
8. Pałac Ballestremów – ul. Pawła Włodkowica 4
9. Kamienica Sachsów – ul. Świdnicka 36 / pl. Teatralny 1
10. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ul. Bernarda Pretficza 11
11. Urząd Wojewódzki – pl. Powstańców Warszawy 1
12. Centrum Ewangelickie – Kamienica Pod Aniołami – ul. Kazimierza Wielkiego 31-33
Opracowanie: Mmaciek