Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zakład Karny Kłodzko, ul. Bohaterów Getta, Kłodzko
Stan: W środku obrazu na murze tablica pamiątkowa patrona jednaj z ulic miasta Kłodzko:
Fontanna Walka i Zwycięstwo, pl. Jana Pawła II, Wrocław
Paweł Rychter: Może pamięć mojego taty już zawodzi w tej kwestii. A co to PKZ?
Fontanna Walka i Zwycięstwo, pl. Jana Pawła II, Wrocław
Paweł Rychter: Czy posiada ktoś informacje co było z nimi robione po rozbiórce? Albo zdjęcia z transportu? Tak się składa, że woził je mój tato, ale nie pamięta, chyba na Politechnikę.
Dom nr 50, ul. Łączyńskiego Józefa Benedykta, gen., Szczawno-Zdrój
rajaser: Unikatowe zdjęcie. Lokalizacja prawdopodobna. Tak pokazuje Google maps.
Urząd Gminy Komisariat Policji, ul. Główna, Stare Bogaczowice
rajaser: Ok. Dodałem do opisu
Centralny magazyn logistyczny, Bielawa
sawa: Są dwa takie same obiekty: .... .... i ...... ... proszę zaradzić :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
rajaser
Mmaciek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
morgot
Szyszka
morgot
morgot
morgot
jawc
jawc
Wolwro
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Z kart historii miasta Strzelina
Autor: Matias°, Data dodania: 2015-09-24 12:53:38, Aktualizacja: 2015-09-24 13:05:06, Odsłon: 1920

Przekazanie władzy nad miastem maj 1945 r.

 Dzień 16 maja jest uznany za powrót Strzelina do Macierzy. Przy budynku (na fot.) gdzie została przekazana władza nad miastem i całym powiatem, została posadowiona gablota z następującą informacją. „ W tym budynku 16 maja 1945 roku dowódca miejscowej komendy radzieckiej major P. Pochonowicz przekazał władzę cywilną nad powiatem strzelińskim staroście Janowi Nowakowskiemu- pełnomocnikowi rządu polskiego, celem zorganizowania polskiej administracji w Strzelinie. Pełnomocnikowi towarzyszyli:

1. Stanisław Królikowski,

2. Maria Niska,

3. Jan Bugajski,

4. Stanisław Cyranka,

5. Tadeusz Ćwieluch,

6.Władysław Janiec,

7. Helena Królikowska,

9. Jerzy Misiewicz,

10. Antoni Sarnat,

11. Marian Sarnat,

12. Stefan Strzecha,

13. Józef Szarek,

14. Władysław Żuk,

Jak tamten początek w roku 1965 wspomina Pan Jerzy Misiewicz. Przytoczę kilka cytatów z jego pamiętnika. „Ustaliliśmy termin wyjazdu i po otrzymaniu samochodu ciężarowego wyjechaliśmy z Trzebnicy kierując się do Strzelina. Po drodze zatrzymaliśmy się we Wrocławiu w celu zabrania ze sobą broni i żywności ze znanych nam magazynów. Wrocław opuściliśmy w godzinach południowych. Niełatwa była to do przebycia doga, a tym bardziej jazda była nie taka jak dziś. Minęliśmy autostradę i wjechaliśmy na drogę strzelińską. W mijanych wsiach nie było nikogo. Widać było duże zniszczenia, co wskazywało, że cofające się oddziały 17-tej niemieckiej armii pancernej stawiały zaciekły opór nacierającym oddziałom Armii Czerwonej. Za Ludowem Polskim od Strzelina, na drodze kostce, znajdowały się ukryte miny czołgowe. Most kamienny na rzece Ślęzie przed miastem był wysadzony, tak że z wielkim trudem nasz kierowca dołem go objechał. Przejazd kolejowy przy posterunku nr 18 minęliśmy. W dole przed nami miasto w pełni zieleni. Po lewej stronie tablica orientacyjna - „miasto Strzelin – woj. wrocławskie, rejencja śląska" Tuż za nią w rowie przydrożnym zwłoki młodego żołnierza niemieckiego. Po tej jeździe odetchnęliśmy radością, gdyż już byliśmy u naszego celu, w Strzelinie. Z ulicy Wrocławskiej musieliśmy zjechać na ul. Słowackiego i dalej na ul. Ogrodową, gdyż w miejscu dzisiejszego budynku nr 50/52 przy ul. Wrocławskiej – znajdowała się zapora przeciwczołgowa ułożona z szyn kolejowych, a tej nie można było ominąć. Dojechaliśmy do ul. Świerczewskiego (dzisiejsza Bolka I Świdnickiego). Oglądaliśmy budynki i wybraliśmy dom, który był cały (prawdopodobnie chodzi o budynek dawnej Polonii). Tu się sprowadziliśmy, zajmując parter, natomiast starostwo - 1 piętro, a drugie zostało zajęte na mieszkania prywatne. Budynek ten, jak i inne - po przejściu frontu - wewnątrz zdemolowany; trzeba go było oczyścić, wyrzucić śmieci i doprowadzić do jakiegoś porządku. Pod wieczór, tego dnia -15 maja, ”nasza władza" udała się do miejscowej komendy radzieckiej znajdującej się w budynku dzisiejszego Sądu Powiatowego i po okazaniu dokumentów major P. Puchomow przekazał XXIII Obwód, tj. cały teren powiatu strzelińskiego staroście Janowi Nowakowskiemu. Była to naprawdę przyjemna chwila oddania nam pod pieczę dwóch miast i 123 wiosek. Działo się to w pokoju na I piętrze, gdzie obecnie urzęduje prezes Sądu”.

 

 

 


/ / /