Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 554093

Sala Marszałkowska



 
adamn°
Sala marszałkowska pełniła role przedpokoju. Decyzję o umieszczaniu w niej kominka została podjęta w roku 1752. Wcześniej nie planowano instalacji grzewczej. Pierwotnie znajdowały się tam tylko dwie pary drzwi, później dobudowano klatkę schodową prowadzącą do górnego piętra barokowej części pałacu. Z późniejszego okresu musi pochodzić ściana z oknem, która oddzieliła schody od sali. W 1930 roku do oryginalnego wyposażenia należał tylko zamówiony w 1773 roku żyrandol i w 1875 roku zakupiony ...
adamn°
Sala marszałkowska pełniła role przedpokoju. Decyzję o umieszczaniu w niej kominka została podjęta w roku 1752. Wcześniej nie planowano instalacji grzewczej. Pierwotnie znajdowały się tam tylko dwie pary drzwi, później dobudowano klatkę schodową prowadzącą do górnego piętra barokowej części pałacu. Z późniejszego okresu musi pochodzić ściana z oknem, która oddzieliła schody od sali. W 1930 roku do oryginalnego wyposażenia należał tylko zamówiony w 1773 roku żyrandol i w 1875 roku zakupiony garnitur lustra. Reszta wyposażenia została zamówiona w roku 1918. Krzesła co prawda należały do wytworów epoki fryderycjańskiej ale nie były używane za czasów Fryderyka Wielkiego. Porcelanowe japońskie wazy muzeum zakupiło w 1928 roku jako przykłady wyposażeń pomieszczeń używanych przez króla w tamtym okresie.
Godną uwagi jest zaprojektowana w stylu francuskim i wykonana w Pocztamie czy Berlinie komoda w stylu rokoko. Nad nią po lewo książę dziedziczny Friedrich von Bayreuth w czerwonym mundurze Dragonów, po prawo jego małżonka Wilhelmina von Preussen, ulubiona siostra Fryderyka Wielkiego. W narożnikach nad obiema komodami w stylu niemieckim wisi portret Wilhelma V von Oranien, po lewo jego małżonki Wilhelminy, siostry Fryderyka Wilhelma II. (Identyczne obrazy znajdowały się w zamku Hamburg).
Z sali rozpościera się widok na kamienne piramidy z reliefami, które pochodzą z placu pałacu Spaotgenów. Zostały usunięte z placu w roku 1753 i ustawione ponownie przez kamieniarza Ortha w roku 1753. Okucie dostarczył wrocławski kowal Christian Andreas Reiffegerste. Policzył za swoją pracą 199 talarów i musiał czekać na wypłatę kilka lat, ponieważ wydatki przekroczyły zezwoloną przez króla w roku 1750 kwotę.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1944
    komentarze: 2
    Sala Marszałkowska.
  • Data: 1930
    komentarze: 0
    Sala Marszałkowska.
  • Data: 1938
    komentarze: 0
    Sala Marszałkowska. [autor: Walter Möbius - vrz ]
  • Data: 1938
    komentarze: 0
    Sala Marszałkowska.