Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 537382

Kościół św. Mikołaja Biskupa



Budowa
1728-1945
 
Historia parafii i kościoła : Parafia powstała w roku 1922, przez odłączenie 2 wiosek: Dzielów i Raków z par. Baborów. Kościół obecny został wybudowany w 1782 r. Zniszczony w 1945 r. i odbudowany po wojnie. w głównym ołtarzu znaj-duje się obraz św. Mikołaja z XV w. W parafii żywy jest kult św. Mikołaja z procesjami konnymi w wigilię św. Mikołaja. Z parafii pochodził wybitny badacz katakumb rzymskich ks. prałat Józef Wilpert (1857-1944). Wg. ...
Historia parafii i kościoła : Parafia powstała w roku 1922, przez odłączenie 2 wiosek: Dzielów i Raków z par. Baborów. Kościół obecny został wybudowany w 1782 r. Zniszczony w 1945 r. i odbudowany po wojnie. w głównym ołtarzu znaj-duje się obraz św. Mikołaja z XV w. W parafii żywy jest kult św. Mikołaja z procesjami konnymi w wigilię św. Mikołaja. Z parafii pochodził wybitny badacz katakumb rzymskich ks. prałat Józef Wilpert (1857-1944). Wg.
Historia powstania I kościoła w Dzielowie : Dzielów znany jest z kościoła św. Mikołaja, stojącego w cieniu gęstych starych lip przy drodze z Baborowa do Raciborza. Kościół ten zawdzięcza swoje powstanie następującemu zdarzeniu: Przy starej drodze na Racibórz w 14 stuleciu stała blisko Dzielowa stara lipa z obrazem św. Mikołaja, patrona kupców. Pobożny czciciel św. Mikołaja zbudował w miejscu lipy, która zmurszała, drewnianą kaplicę i umieścił w niej stary obraz. Wierni z Dzielowa i sąsiednich okolic często odwiedzali pielęgnowaną przez pustelników kaplicę. Wkrótce obraz Mikołaja został obwołany cudownym i przybywało tam wiele pielgrzymek. W 1700 roku kaplicę powiększono, która w 1780 roku groziła zawaleniem. Wówczas Baborowianie zażądali przeniesienia cudownego obrazu z Dzielowa do kościoła parafialnego w Baborowie. Spodziewano się tym ściągnąć pielgrzymów do Baborowa. Dzielowianie sprzeciwili się temu planowi. Obraz przez mieszkańców Dzielowa był strzeżony dzień i noc. W kościele bez przerwy paliły się świece, odbywały się modlitwy dopóki urząd kościelny nie ustalił, że cudowny obraz pozostanie w dzielowskiej kaplicy i zostanie polecona jego naprawa. Pełni radości z tej decyzji dzielowianie z całą gorliwością przystąpili do polepszenia kościoła i zbudowali w nim w 1786 roku murowane prezbiterium. W 1821 roku runęła część sklepienia. Głubczycki starosta w porozumieniu z ówczesnym proboszczem Baborowa zaplanował zniesienie kościółka św. Mikołaja. Sprawę burzenia przekazano na licytację. Mieszkańcy ponownie z całą energią sprzeciwili się temu zamierzeniu. Oznajmili, że są gotowi zbudować na własny koszt nowy kościół i zatroszczyć się o jego naprawę. Dzięki temu w 1824 roku doszło do budowy obecnego kościoła, który w 1945 roku w wyniku działań wojennych został ciężko uszkodzony przez pożar. Wg.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1914
    komentarze: 0
    Kościół św. Mikołaja Biskupa w Dzielowie.
  • Data: 1905-1910
    komentarze: 0
    Kościół św. Mikołaja, szkoła, kaplica oraz gospoda Josefa Hahnheisera ...
  • Data: 1930-1940
    komentarze: 0
    Dzielów w powiecie głubczyckim.
  • Data: 2013
    komentarze: 0
    Dzielów - domy, kościół z plebanią, ulica z kapliczką, krzyż pokutny.
  • Data: 2015-07-03
    komentarze: 5
    Plebania i kościół parafialny św. Mikołaja Biskupa w Dzielowie.