Polski Deutsch

Jesteś niezalogowany
NOWE KONTOä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź

Nie znaleziono żadnego obiektu
Szukaj Wyczyść

 
 
 
  ID: 515674

Fort Malakoff

Turm Retuit, Barbakan (pot.)Budowa
1857-1860
 

Na cyplu Ostrowia Tumskiego w Głogowie, u zbiegu wód Starej Odry i Odry, znajduje się potężna budowla o naprawdę imponujących rozmiarach, znanej jako "fort Malakoff" lub Barbakan. Stanowi ona przykład sposobu obrony, który został stworzony przez francuskiego stratega Montalamberta. W/g tych założeń obrona miała być prowadzona nawet przez obiekty, które zostały okrążone i odizolowane od pozostałych fortyfikacji. Była to tz. obrona rozczłonkowana. Głównym zadaniem "Turm Reduit" była obrona miasta od kierunku północnego, a także zabezpieczenie rzeki przed ewentualnym sforsowaniem.
Wieża została wybudowana przez wojska pruskie w latach l857 - l860. Nazwano ją wówczas "Turm Reduit". Turm Reduit" jest budowlą trzykondygnacyjną. Kondygnacja podziemna (obecnie zasypana i zalana wodą) była prochownią, w której znajdowała się studnia. Kondygnacja naziemna posiadała dwie wysunięte (w kształcie tzw kocich uszu) - kaponiery (kojce), służące do obrony wejścia, a także stanowiska dla artylerii z rykoszetowymi otworami (zachowane haki i koła do mocowania dział). Wewnątrz znajduje się wieża o ścianach grubości l,2 m, która umożliwiała zejście do prochowni oraz wejście na kondygnację górną. Średnica całej wieży wynosi 2m. Kondygnacja górna była również stanowiskiem dla artylerii.
Od strony zachodniej wieża była osłonięta niewysokim wałem ziemnym i fosą, a od wschodu - połączona za pośrednictwem wąskiej drogi z "Wasser - Redoute". Droga ta była osłonięta z obydwu stron wysokim nasypem, osłaniającym przed ostrzałem artyleryjskim. Nasyp ten był ukształtowany w ten sposób aby można było z niego prowadzić walkę.
Podpisanie w dniu 30 kwietnia l902 r. umowy pomiędzy magistratem a władzami wojskowymi spowodowało, że "Wasser Redoute" została wysadzona i rozebrana. Podczas oblężenia Głogowa w l945 r. wieża artyleryjska została wykorzystana jako stanowisko dla ciężkich dział przeciwlotniczych. W późniejszym okresie walk została ona zamieniona na szpital polowy jednostek niemieckich. Do dnia dzisiejszego wieża zachowała się w stosunkowo dobrym stanie. Uległa zniszczeniu jedynie podłoga kondygnacji górnej, a kondygnacja dolna została całkowicie zagruzowana.

 

  Lata: 1900 - 1945
komentarze: 0
komentarze: 0
komentarze: 0


Głogów - parowiec "Kostrzyn" na Odrze, w tle wieża artyleryjska.
Wieża artyleryjska
Głogów - wieża artyleryjska. Pocztówka zamieszczona dzięki uprzejmości ...
  Lata: 2000 - 2020
komentarze: 0
komentarze: 0Fort Malakoff - wieża artyleryjska zbudowana w 1857 roku.
Głogów. Fort Malakoff. Zdjęcie zrobione z wiaduktu kolejowego.