Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Euro 2012 we Wrocławiu, Wrocław
krzych[k]: Przy okazji mozna dodać tu: .
Zdjęcia niezidentyfikowane (Lubań), Lubań
Tomen: Na pewno nie jest to 1945 więc górne datowanie można poprawić na 1944 rok.
ul. 1 Maja, Kowary
MacGyver_74: Jak dla mnie wszystkie z tej poprawionej serii do usunięcia. Jeżeli mamy dokumentować stan faktyczny, to nie możemy bazować na widzi mi się AI. Pomijam już fakt użycia (w większości przypadków) zdjęć dodanych przez nieżyjących już kolegów i to bez podania pierwotnie dodających... Wszystkie poddaję pod głosowanie.
2018 - 2019 Przebudowa wiaduktu (Bardzka / Buforowa), Wrocław
Tomen: Ponawiam prośbę o o zmianę nazwy obiektu z przebudowa na budowa oraz utworzenie osobnego obiektu dla nowo wybudowanego wiaduktu. To są dwa zupełnie osobne wiadukty. Przykład wiadukt Grabiszyńska - Wysoka, gdzie są oddzielne obiekty dla wiaduktu starego i nowego
Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Zdzisław K.: Za pomnikiem kontenery standardu Innofreight używane do wożenia koksu do pieca w Eisenhüttenstadt należącego do ArcelorMittal.
ul. Szajnochy Karola, Wrocław
MacGyver_74: Nie musisz usuwać. Nad zdjęciem, po lewej stronie jest ikona "Edycja". Możesz podmienić.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik
atom
atom
atom
atom
atom
atom
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
W krainie marmurów
Autor: McAron°, Data dodania: 2009-10-05 09:16:56, Aktualizacja: 2009-10-05 09:16:56, Odsłon: 1984

Krzysztof Spałek
W okolicach Sławniowic k. Nysy, na granicy z Czechami, znajduje się największe w Polsce złoże marmurów. Wydobyte stamtąd kamienie zdobią m.in. budynek Sejmu, Urząd Rady Ministrów, rotundę z Panoramą Racławicką, sarkofag gen. Władysława Sikorskiego na Wawelu, a nawet Zamek Królewski w Kopenhadze
Marmury są to skały powstałe z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składają się głównie z krystalicznego kalcytu. Od starożytności stosowane były jako cenny materiał budowlany i rzeźbiarski. Jedne z najbardziej znanych marmurów na świecie wydobywa się w Carrarze we Włoszech.

Eksploatacja marmurów sławniowickich ma już prawie 700-letnią tradycję. Prawdopodobnie pierwszy raz do celów rzeźbiarskich użyto ich w 1314 r., kiedy to wykonano nagrobek ks. Hermana, znajdujący się obecnie w Kępnicy koło Nysy.

W XIV-XVII w. rozwinął się w okolicach Sławniowic duży ośrodek kamieniarski. Jednak największy rozkwit eksploatacji tutejszych marmurów przypada na lata 1860-1880.

Do 1945 r. kamieniołomy marmuru i zakłady ich obróbki należały do rodziny Buchmannów. Po II wojnie światowej wznowiono jego wydobycie, głównie odmiany szaroniebieskiej. Łącznie wydobywa się tu dziesięć odmian barwnych tej skały.

W Sławniowicach znajdują się liczne kamieniołomy marmurów, w tym wiele nieczynnych, pochodzących jeszcze z XIX i początku XX w. Obiekty te są bardzo cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Stąd też obszar, na którym występują nieczynne wyrobiska, proponuje się objąć ochroną prawną rezerwatu przyrody.

Trafiają się w nich bloki marmurów z kawernami (pustkami), w których występują okazałe kryształy kalcytu. Na ich obszarze spotkać można również wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt (...)

W południowo-wschodniej części Sławniowic, w niedalekim sąsiedztwie nieczynnych kamieniołomów, znajduje się niewielkie, ale strome wzniesienie porośnięte lasem, na szczycie którego stoi monumentalny kamienny krzyż, kapliczka oraz rzeźby świętych. Na zboczach wzniesienia, przy wijącej się ścieżce, znajdują się wykonane również z kamienia malownicze stacje drogi krzyżowej. Na krzyżu widnieje napis w języku niemieckim, z którego dowiadujemy się, że w ten sposób rodzina Buchmannów uczciła śmierć jedynego syna, poległego w czasie I wojny światowej we Francji, pochowanego 12 września 1915 r. w miejscowości St. Pieree.

Za: http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35107,2943559.html

/ / /