Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




al. Wyzwolenia, Wałbrzych
heck: Tony,a po lewej to pewnie Schützenhaus ?
Budynek nr 73 (dawny), ul. Świdnicka, Wałbrzych
heck: Chyba wyburzyli go pod koniec lat osiemdziesiątych ?
Budynek nr 2 (dawna gorzelnia), Zarzysko
FM: Jak dowiedziałem się od jednego z mieszkańców Zarzyska gorzelnia działąła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX w. Potem były próby uruchomienia w niej innego rodzaju produkcji, jednak jak widać na zdjęciach nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Obecnie opuszczona popada w ruinę.
pl. Marka, Leśnica
Zdzisław K.: To ten sam kształt kamienia, pomnika.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Sądząc po napisach na szarfach zostały one poświęcone poległym bojownikom SSOS, czyli Samoobrony Górnośląskiej, poległym w III powstaniu śląskim po stronie niemieckiej. To nie jest rynek leśnicki, ale pl. Marka i pomnik wojenny. W tle posesje nr 2 oraz 3.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Południowo-zachodni narożnik rynku z hotelem Fiebaga oraz wieżą kościoła parafialnego.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Popski
Mmaciek
Popski
Popski
FM
Popski
Popski
Szyszka
morgot
morgot
morgot
kitapczy
Alistair
Alistair
Hellrid
Hellrid
Hellrid
t.ziemlicki@wp.pl
Hellrid
Hellrid

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Sieniawka
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2007-12-01 19:37:01, Aktualizacja: 2007-12-01 19:37:01, Odsłon: 2604

Rys historyczny
Początki SIeniawki to rok 1312. Wtedy to pojawia się po raz pierwszy w dokumencie jako Lauterbach. Nazwę swoją zmianiała kilkukrotnie wracając do nazwy pierwotnej. I tak w 1411 roku nazywała się Lautirbach czy wcześniej Lutirbach. Po 1945 roku przez dwa lata nosiła nazwę Lutyrów i Sienice. Ostateczną i obowiązującą do dziś nazwę otrzymała w 1947 roku. Właściecieli Sieniawka miała wielu. Pierwszymi odnotowanymi historycznie była rodzina von der Heyde (1654), następnie,
1654 - von Nayhaus, von Ullersdorf, von Schindel, von Bibra (1660). W 1676 roku Sieniawka trafiła w ręce jezuitów, a sprzedał ją baron von Giesenburg. W 1775 roku znalazła się w rękach Johanna Ferdinanda von Sandreczki-Sandraschütz z Bielawy. Od 1778 roku przeszła na własność Erdmanna Karla Gottloba i jego potomka a nastepnie Hansa Adama Friedricha Bogisława i ego rodziny. W latach 1917 i 1928 Sieniawką władał Ernst Julius Adolf Erdmann von Seidlitz-Sandreczki. W latach 1918 – 1939 kolejnym właścicielem wsi był porucznik Adolf von Seidlitz-Sandreczki (potomek).
Wojnę Sieniawka przetrwała praktycznie w niezniszczonym stanie. Ogromny majątek i potencjał ziemski zowocował powstaniem tam Ośrodka Hodowli Zarodowej z siedzibą w łagiewnikach a następnie Państwowym Gospodarstwem Rolnym Sieniawka, w którym dyrektorem był mój brat cioteczny. Po transformacji ustrojowej majątek przypadł Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Z początkiem nowego stulecia został sprzedany w ręce prywatne przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
bonczek/hydroforgroup/2007


/ / /
klapador | 2007-12-01 21:18:26
Trzeba dodać,że jest tam fajny zalew,gdzie w latach osiemdziesiątych podczas upalnych dni ciężko było o wolne miejsce na plaży i parkingu.Nie wiem jak jest teraz,ponieważ dawno tam nie byłem,a szkoda.
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-12-03 20:47:02
a jest -
klapador | 2007-12-03 21:43:25
Super!Ciekawe czy nadal tyle ludzi latem tam przyjeżdża ?