Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Fontanna Walka i Zwycięstwo, pl. Jana Pawła II, Wrocław
Paweł Rychter: Czy posiada ktoś informacje co było z nimi robione po rozbiórce? Albo zdjęcia z transportu? Tak się składa, że woził je mój tato, ale nie pamięta, chyba na Politechnikę.
Dom nr 50, ul. Łączyńskiego Józefa Benedykta, gen., Szczawno-Zdrój
rajaser: Unikatowe zdjęcie. Lokalizacja prawdopodobna. Tak pokazuje Google maps.
Urząd Gminy Komisariat Policji, ul. Główna, Stare Bogaczowice
rajaser: Ok. Dodałem do opisu
Centralny magazyn logistyczny, Bielawa
sawa: Są dwa takie same obiekty: .... .... i ...... ... proszę zaradzić :)
ul. Włodkowica Pawła, Wrocław
YouPiter: Dubel:
Budynek nr 11-12, ul. Bolesława Krzywoustego, Oleśnica
Mmaciek: Budynek w ładnym stanie, widać że remont mocno odświeżył jego wygląd. Możemy liczyć na jakieś zdjęcia sprzed tych zmian? ;)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

rajaser
Mmaciek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
morgot
Szyszka
morgot
morgot
morgot
jawc
jawc
Wolwro
Alistair
rajaser
kitapczy
Sendu
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła

map, cieplice teatr, TAFELFICHTE BAUDE, legnica katedra, Osobowice, kołaczkowo, park słowiański, struga główna, pae, zielona góra, Lauban, jasien, jarocin, tunelową, Grabiszyńska 90, Grabiszyńska 90-94, Wroclaw grabiszyńska 90-94, Kalwaria, Kalwaria Zebrzydowska, Racibórz szpital, debno, rynek 20 wrocław, Racibórz rostka, Raciborz, kierbedzia, Racibórz bosacka, kuchar, kuchary, Wrocław ul. Bolesława Prusa, stronia, Kontakt, lubin, Wrocław ul. matejki, Wrocław Prusa 21, lorzendorf, Wrocław ul. Tęczowa 83, park zdrojowy lądek, Wrocław ul. Żelazna 51, Wrocław ul. Żelazna 53, Kamienna Góra, Kamienna Góra ul. Cicha, Wrocław ul. Ołowiana 3, Norweska, Rymarska, dzielec, Rząśnik, januszowicka, żórawina kościół, SZCZAWNO ŁĄCZYŃSKIEGO, dom długosza, wrocław, ul. Grabiszyńska 94, wągrowiec, Brze, Świstackiego 10, urząd wojewódzki, Bochnia, stare bo, komorsk, bystrzyca rycerska, Kräuterweg, Rothlach, długopole zdrój, sokołowsko, Kowary, Głebock, lądek kościuszki, wrocław ziębicka, krzyż jelenia góra, mierczyce, SKRZYNKA, cukrownia, lidzbark, mysłakowice, wrocław gazowa, dom nr, dom nr 13, żary pocztowa, Muzeum Porcelany, damsdorf, klimas, dami, żary wrocławska, BYDGOSKIE PRZEDMIEŚCIE TORUŃ, zary, Sosnowica, frombork, Kasztanowa, wawel, grunwaldzka 68, świdnica ul. kliczkowska 26, żernicki park, namysłów, mirsk, Nowa sól, Baczyńskiego, dworzec świebodzki, ratusz w mieroszowie, Legnica, wrocław teatralna 5, wałbrzych ul. andersa 71

 
 
 
 
Bitwa na Psim Polu
Autor: kate16°, Data dodania: 2007-03-06 11:50:59, Aktualizacja: 2007-03-06 11:50:59, Odsłon: 8893

W 1109 roku na terenie dzisiejszej dzielnicy Psie Pole...
W 1109 roku na terenie dzisiejszej dzielnicy Psie Pole rozegrana została domniemana bitwa ,a w rzeczywistości miałaby to być jedna z wielu mniejszych potyczek stoczonych w 1109 roku pod oblężonym Wrocławiem, w której to wojska Bolesława III Krzywoustego zwyciężyły armię króla niemieckiego i cesarza rzymskiego narodu niemieckiego Henryka V. Sam Bolesław III zapewne wcale nie uczestniczył w tej potyczce a wspomniane Bolesławowe wojska to w rzeczywistości ludność zamieszkująca okolice Wrocławskiego grodu, która partyzanckimi metodami nękała niemieckie oddziały.

Relację na temat tej bitwy znamy przede wszystkim z podania Wincentego Kadłubka ur.ok. 1150/1160 - zm. 1223 r Kadłubek piszący swoją kronikę na dworze Kazimierza Sprawiedliwego (syna Bolesława Krzywoustego), opisał, że pozorowany odwrót wojsk Krzywoustego wciągnął Niemców w zasadzkę i doprowadzili ich do klęski. Po opisie bitwy dodał również inną trochę makabryczną przypowieść: Na dowód tego wydarzenia istnieje jeszcze nazwa miejsca, bowiem zbiegła się tam niezmierna sfora psów, które pożerając tyle trupów zapadły w jakąś szaleńczą dzikość, tak, że nikt nie śmiał tamtędy przejść, i dlatego owo miejsce nazywa się Psim Polem".

Inny dziejopisarz tamtych czasów Gall Anonim piszący swoją Kronikę już 3 lata po bitwie, napisał, że w 1109 r. miał miejsce najazd na Polskę niemieckiego króla i cesarza Henryka V, który uderzył na polskie grody Bytom Odrzański i Głogów, których jednak cesarz nie potrafił zdobyć, wtedy cesarz pociągną w kierunku Wrocławia, gdzie jak napisał Gall Anonim "...Cesarz postąpił pod miasto Wrocław, gdzie jednak nic więcej nie zyskał, jak trupy na miejsce żywych".

Bitwa ta, do dzisiaj dzieli środowisko historyków według jej zwolenników, będących w zdecydowanej mniejszości , dowodem na to, że bitwa miała miejsce, miałby być fakt, że po łacinie osada znajdująca się na pobojowisku nazywała się Campus Caninus, a w języku niemieckim Hundsfeld, co w obu przypadkach oznacza właśnie Psie Pole. Istnieją również opinie, że polska nazwa Psie Pole jest pierwotna i oznaczać miałaby tyle, co pole "liche", "słabe" - a to z racji podmokłego jego charakteru i corocznych powodzi na tym terenie.
Istnieje także pogląd, powszechnie obecnie podzielany przez większość historyków, że bitwa na Psim Polu w albo nie miała miejsca albo, że odbyła się tu jakaś mało znacząca potyczka, z której zwycięsko wyszły oddziały Krzywoustego Twierdzą oni, że ukształtowana na kronice Kadłubka relacja, powtarzana w następnych wiekach trafiała do świadomości Polaków jako doskonała propagandowe narzędzie w wielowiekowym konflikcie polsko-niemieckich. Także po II wojnie światowej, polityka rządu PRL kultywowała przekłamania z historii obu narodów i podsycała nieprzyjazną postawę Polaków wobec Niemców W siedemdziesiątych XX wieku wspólna komisja historyków rozpoczął żmudne prace weryfikujące narosłe po obu stronach nieścisłości historii stosunków wzajemnych.

W 1953 roku Karol Bunsch napisał powieść o bitwie na Psim Polu .

Fotografie związane z Bitwą na Psim Polu
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3



Źródła:
1. Najdawniejsze dzieje Wrocławia
2. Encyklopedia Wrocławia
3. Śladami polskich bitew Krzysztofa Nowińskiego
4. Historia Śląska -Wacława Korta
5. Monografia historyczna Dolny Śląsk - Wojciech Wrzesiński

Opracowanie :
kate16 / www.wroclaw.dolny.slask.pl
Zdjęcia :
www.wroclaw.dolny.slask.pl









/ / / /
/ / /