Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Pensjonat (dawny), Krynica Morska
tomimaki: Tak. A tu mamy takie coś: . Nie zauważyłem... Który obiekt zostawiamy?
Lutynia, Żagań
Olek Droń: Stifstmuhle -
Hotel zum Weissen Ross (dawny), ul. Plater Emilii, Głubczyce
Hellrid: Zapis numeru 3, miał odniesienie do numeru archiwalnego a nie w terenie, więc przywróć z powrotem. AB1935: Hotel Weisses Ross, Breite Strasse 3.
Bank ING Bank Śląski placówka w Krapkowicach, ul. 1 Maja, Krapkowice
Hellrid: Los dla tego budynku nie był łaskawy, ponieważ go przebudowano, ale dalej jest bankiem - obecnie Bank ING, 1 Maja 2. Tutaj jest widoczny fragment budynku po lewej
Budynek nr 100-100b, ul. Opolska , Krapkowice
Hellrid: Budynek znajdował się przy ul. Opolskiej, obok fabryki papier został znacznie przebudowany jeszcze przed II wś. Druga fotka: , widać to samo miejsce z charakterystyczną wieżą tutaj:
Budynek nr 66, ul. Opolska , Krapkowice
Hellrid: Opolska 66, tworze obiekt.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kaplica św. Elżbiety
Autor: Tomek Bernaś°, Data dodania: 2006-01-06 22:10:01, Aktualizacja: 2006-01-06 22:10:01, Odsłon: 2393

Kaplica została dobudowana w latach 1680-86 do południowo-wschodniego narożnika obejścia chóru z fundacji biskupa wrocławskiego kard. Fryderyka, landgrafa Hessen-Darmstadt, wg. projektu włoskiego architekta i malarza Giacomo Scianziego, ostatecznie wyposażona w 1700 r. po dotarciu do Wrocławia transportowanych drogą wodną rzeźb.
Intencją fundatora było powierzenie własnej memorii grobowej wstawiennictwu św. Elżbiety z Turyngii, której kult miał na Śląsku od średniowiecza dość duży zasięg.
Barokowa kaplica założona jest na planie wydłużonego prostokąta z aneksem ołtarzowym i zakrystią, dzieli się na 3 segmenty przestrzenne połączone płynną strukturą ścian: środkowy, sklepiony eliptyczną kopułą na pendentywach, oraz boczne, sklepione beczkowo. Kompozytowe kolumny wyróżniają 2 dominanty ideowe wnętrza: ołtarz z posągiem św. Elżbiety (1682r.) i nagrobek z klęczącą figurą fundatora, zwróconą ku ołtarzowi w akcie "wieczystej adoracji" i otoczony personifikacjami Prawdy i Wieczności (1683r.).
Dekoracja malarska Scianziego (sklepienie) i Andreasa Kowalskiego (ściany) przedstawia śmierć, pochówek i niebiańską chwałę św. Elżbiety. Nad wejściem do kaplicy od strony obejścia chóru katedry ustawione jest marmurowe popiersie kard. Fryderyka przypisywane Berniniemu (ok. 1668r.).
Harmonijne zespolenie architektury, rzeźby kamiennej, sztukaterii i malarstwa ściennego, dokonane w kaplicy, uważane jest za najdoskonalszy przerzut stylowy rzymskiego baroku na pólnocnej stronie Alp.

za: Janem Harasimowiczem

/ / / / / / KE /