Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Restauracja Bürgerberg (dawna), Złotoryja
McAron: Podmiana na lepszy skan.
Krasnal Topruś, Wrocław
Szyszka: Nie widzę go w bazie krasnali.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Dla wszystkich, poprawione zdjęcie wsadziłem pojawi się za jakiś czas.
Panoramy Lubska, Lubsko
t.ziemlicki@wp.pl: Podmieniłem na większy i wyraźniejszy skan
2023 - 2024 Remont tunelu, Trzcińsko
Sendu: W tym czasie uruchomiona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Pasażerowie z trasy Szklarska Poręba-Jelenia Góra zawożeni są na stację do Janowic Wielkich.
Dworzec towarowy (dawny), ul. Madalińskiego Antoniego, gen., Wrocław
Danuta B.: To i sąsiednie zdjęcie (podobne) odpisałam od biurowca Cargo, bo go na żadnym nie widać. Przypięłam do dworca towarowego, który wymaga jednak uszczegółowienia. Na razie tak zostaje.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Stefan Arczyński
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-09-27 13:29:31, Aktualizacja: 2018-07-31 12:30:22, Odsłon: 3309

Fotograf Wrocławia

Przyznam szczerze, że nie wiem jak przypisać ową postać ? Można do Wrocławia ale także do całego Dolnego Śląska bo właśnie tej ziemi poświęcił kawałek swojego życia Stefan Arczyński. W zeszłym roku minęło 70 lat od kiedy zaczął zajmować się fotografią.

Wbrew pozorom nie jest z urodzenia Dolnoślązakiem.Urodził się podczas I Wojny Światowej w Niemczech, w Essen polskiej rodzinie emigrantów z Wielkopolski. Wychowywany był w duchu i kulturze polskiej a jego ojciec brał czynny udział w działalności Związku Polaków w Niemczech. Praktycznie co rok Arczyński był w Polsce u swojej rodziny. Jego droga zawodowa i fascynacja fotografią zaczęła się w roku Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Tam uwieczniał zmagania sportowców z białym orłem w koronie a także tych z czarnym orłem i hackenkreuzem.

 

W czasie zmagań wojennych służył w Luftwaffe. Jego ojca jako Polaka - patriotę ścięto w berlińskim więzieniu. Bratu Stefana Arczyńskiego udało się dostać do armii Andersa. Samego Arczyńskiego po wielodniowych przesłuchaniach wysłano na front wschodni. Tam pracował w laboratorium fotograficznym wywołującym zdjęcia lotnicze a następnie trafił pod Stalingrad. Brał udział w walkach po stronie niemieckiej na obszarze Kurlandii gdzie dostał się do rosyjskiej niewoli. Dzięki swojemu pochodzeniu i udokumentowanej działalności rodziny w Niemczech opuścił obóz jeniecki na Śląsku w 1946 roku. W 1948 roku otworzył swoje pierwsze laboratorium fotograficzne w Kamiennej Górze a od 1950 roku mieszka już we Wrocławiu gdzie staje się członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików. O tym w jaki sposób i gdzie prezentuje Śląsk nie muszę pisać. Jest po prostu najlepszy. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień oraz twórcą kilkudziesięciu wystaw o różnorodnej tematyce, dotyczącej także innych miast i rejonów świata : Dachy Chin, Egipt, Afryka, Moskwa i Leningrad i wielu innych. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i sam jest autorem wielu albumów, wydawnictw okolicznościowych oraz znanych nam najbardziej przepięknych pocztówek Dolnego Śląska i samego Wrocławia. Jest także znany w Niemczech choć pod wieloma pseudonimami artystycznymi.

Jego praca jest nagradzana. Otrzymał wiele nagród, dyplomów, medali i wyróżnień. W 1992 roku otrzymał prestiżową nagrodę niemiecką "Kulturpreis Schlesien" przyznawaną najwybitniejszym twórcom kultury śląskiej i osobom kulturę tę rozpowszechniającym.

Do dziś jest dla wielu mistrzem i autorytetem potrafiącym obiektywem pokazać kulturę naszego regionu i wspólne elementy dziedzictwa historycznego tych ziem tak polskiego jak i niemieckiego.

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1995"


/ / / /
/ Arc /