Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. 1 Maja, Kowary
mietok: Te wszystkie dodane ostatnio, wypadałoby wymienić, bo kto inny pierwotnie dodał (podpis w pasku). Zdjęcia zostały zapożyczone od innych użytkowników ze strony.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...
Urząd Pocztowy Szprotawa, pl. Komuny Paryskiej, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1938 r. Obniżono górne datowanie serii.
Hotel (dawny), ul. Kościelna, Leśnica
jawc: Nazwisko wlasciciela to chyba Stolorz, nie Stolarz.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kopalnia Węgla Brunatnego "Lubań" w 1945 r.
Autor: maciej76°, Data dodania: 2013-03-11 12:12:35, Aktualizacja: 2013-03-14 14:36:59, Odsłon: 3296

Przepisany fragment sprawozdania "Stan kopalń w momencie przejęcia ich przez Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego". Sprawozdanie powstało około 1953-54 roku, fragment dotyczy Kopalni Węgla Brunatnego "Lubań" (wersja bez poprawek, przepisana dosłownie z oryginału, autor sprawozdania nieznany).

Kop. "Lubań"

 

Kopalnia została przejęta w dniu 10 września 1945 r. W momencie przejęcia była zatopiona. Kierownikiem kopalni, naznaczonym przez starostę w Lubaniu był niemiec Kribus. Kopalnia miał pełną obsadę robotniczą - niemcy i techniczną - niemcy. Uszkodzona była kolejka linowa doprowadzająca węgiel do brykietowni. W brykietowni wszystkie urządzenia były przestarzałe. 
 
Warunki geologiczne i hydrogeologiczne bardzo ciężkie. Stałe wypływy kurzawek, które zamulały całe odcinki kopalni, powodujące wypadki śmiertelne, obniżenie wydobycia i wydajności, zwiększenie kosztów produkcji.
 
Dla bezpieczeństwa pracy należało prowadzić stale odwodnienie warstw nadkładu przy pomocy  filtrów spływowych i stropowych wbijanych oraz budować specjalne tamy przeciw kurzawkowe. 
 
Urabianie węgla na chodnikach i filarach ręczne. Były rozpoczęte próby z wrębówką Korfman. Przewóz urobku w kopalni przy pomocy łańcuchów bez końca.
 
 
W powyższym sprawozdaniu znajduje się informacja, że kopalnia "Lubań" oraz kopalnia "Zapomniana" w Trójcy miały wspólnego właściciela (przedsiębiorstwo AG Glückauf  - według informacji ze strony www.sztolnie.fora.pl).

/ / / /