Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Łapczyce
Trachenberg: Potwierdzam nie są to Łapczyce. Kolega Hellrid ma rację. Proszę usunąć tą widokówkę z podgrupy Łapczyce i nie wprowadzać łudzi w błąd.
Stacja kolejowa Szprotawa, ul. Kolejowa, Szprotawa
chrzan233: Dopisane.
Budynek nr 16, ul. Bolesława Chrobrego, Żagań
Popski: Ponowna prośba o przepuszczenie zdjęć przez program do korekcji perspektywy (np. darmowy ShiftN) przed zamieszczeniem. :-)
Kamienica nr 49 (dawna Rolnicza Szkoła Zimowa), ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Szprotawa
chrzan233: Zmieniłem status obiektu na istniejący, nazwę obiektu na kamienicę nr 49. Obiekt istnieje i ma się całkiem nie najgorzej.
Pensjonat Olimpia (nie istnieje), ul. Karkonoska, Przesieka
chrzan233: Dopisałem do widokówek z wyd. Oscara Keila.
Pensjonat (dawny), Krynica Morska
tomimaki: Tak. A tu mamy takie coś: . Nie zauważyłem... Który obiekt zostawiamy?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Popski
Popski
Alistair
Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Radny przypłacił gadulstwo życiem
Autor: MR1990°, Data dodania: 2012-12-20 16:04:34, Aktualizacja: 2012-12-20 16:04:34, Odsłon: 2555

W roku 1398 podjęto w naszym mieście kolejne ważne inwestycje budowlane. Rozpoczęte zostały wówczas prace przy wznoszeniu dwóch baszt – Baszty Kreczmarskiej (Wysokiej Wieży), stojącej przy Bramie Krakowskiej oraz położonej w pobliżu Bramy Wrocławskiej i obór dla miejskiego bydła Baszty Oborowej.

 

Budowla ta wraz z fragmentami drugiego łańcucha południowego odcinka murów obronnych zachowała się do dzisiaj i znajduje się przy ul. Stanisława Dubois, w sąsiedztwie kamienicy przy ul. 3 Maja 23. Składa się z 78 rzędów przytwierdzonych do siebie cegieł i wznosi się na wysokość ponad ośmiu metrów. Pięciu metrów w górę sięga biegnący ul. Dubois ciąg muru obronnego, pozostałe 3,5 m to już wyprowadzona z czworokątnej podstawy korona baszty. Na wysokości 5,4 m nad ziemią znajdował się strop, umożliwiający obserwację przedpola przez otwory okienne (umieszczone na poziomie 6,5 m) o wymiarach 95x43 cm. 7,5 m ponad gruntem zlokalizowano kolejny strop, zamykający od góry pomieszczenie baszty.

 

Z pracami budowlanymi z końca XIV w. wiąże się legenda, przekazana potomnym przez XIX-wiecznego kronikarza Liebicha. Powstająca w pobliżu zamku (niespełna 200 m od niego) baszta zainteresowała dowódcę garnizonu Jana von Mühlheima, który przybył ze swojej siedziby zapoznać się z postępami w budowie. Realizację inwestycji nadzorował rajca miejski Kleinschneider, który zapytany przez Mühlheima o to, dlaczego w pobliżu silnie umocnionego zamku budowana jest tak wysoka baszta udzielił mu odpowiedzi, że po to by mieszczanie mogli zobaczyć co kapitan ma na swoim półmisku.

 

Gdy rajca przybył do ratusza i opowiedział pozostałym radnym o zajściu został natychmiast uwięziony w lochu. Jego koledzy najwyraźniej nie chcieli aby ktoś dowiedział się o ich zamiarach. Konflikt mieszczan ze sprawującym swój urząd od 1393 r. Mühlheimem nie był bowiem tajemnicą. Tą powinny być z kolei działania rady miejskiej wymierzone przeciwko znienawidzonemu kapitanowi.

 

Następnej nocy nieszczęsny rajca Kleinschneider został ścięty na namysłowskim Rynku z rozkazu pozostałych członków rady. Gadulstwo skazanego uznano tutaj za zdradę interesów miejskiego samorządu, a ta wydawać by się mogło błaha sprawa doprowadziła do wydania wyroku śmierci.

 

Być może jeszcze dziś, podczas nocnego spaceru między ratuszem, a browarem, przemierzając Rynek, ulice Szkolną i Dubois ktoś z nas natknie się na tajemniczego spacerowicza, który wędruje tą trasą od ponad 600 lat. Poznamy go po tym, że trzyma w dłoniach lub pod pachą własną głowę, a napotkany przemówi i ostrzeże nas przed zbytnim gadulstwem.

 

Dla portalu e-Namysłów.pl

Mateusz Magda


/ / / / 35 /
/ / / /
/ / / / /
maras | 2012-12-20 21:27:11
:)
wito | 2012-12-20 23:15:06
Historia z Namysłowa, sądząc po adresacie ?