W dniu 8 czerwca 2009 r. o godz. 12.00 w Muzeum Architektury odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ REALIZACJĘ ARCHITEKTONICZNĄ W ROKU 2008 PIĘKNY WROCŁAW (edycja XIX). Kapituła postanowiła nie przyznawać wyróżnień oraz nagród w kategorii – budynek mieszkalny jednorodzinny.
GRAND PRIX
Osiedle mieszkaniowe PARK OŁTASZYN II, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 68-70a
Autor: Mariusz Szlachcic, Renata Gajer–Hackemer, Robert Budny
Inwestor: ArC2 Przedsiębiorstwo Projektowo–Consultingowe Sp. z o.o. – Wrocław Wykonawca: ArC2 Przedsiębiorstwo Projektowo–Consultingowe Sp. z o.o. – Wrocław JANBUD – Jan Kordeusz Przedsiębiorstwo Budowlane – Żary
BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
I Nagroda
Budynek biurowy "Globis", ul. Powstańców Śląskich 7a
Autor: STUDIO EL Pracownia Projektowo–Realizacyjna – Edward Lach – Wrocław
Inwestor: GTC, GLOBIS Sp. z o.o. – Warszawa Wykonawca: HOCHTIEF POLSKA Sp. z o.o. – Kraków
II Nagroda
Budynek biurowy, ul. Wyścigowa 56i
Autor: MAŃCZAK STUDIO w ramach BLOCK STUDIO konsorcjum projektowe – Adam Mańczak, Patrycja Kowalczyk, Daria Kieżun, Grzegorz Przytocki – Wrocław
Inwestor: CENTRE OF TRADE ESTATE S.A. – Wrocław Wykonawca: NELLE – Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane Mirosław Nelle – Kobylin
III Nagroda
Budynek handlowo–usługowy, ul. Wyścigowa 56 e
Autor: TH ARCHITEKCI – Tadeusz Hardt – Wrocław
Inwestor: PRO CONCEPT Sp. z o.o. – Wrocław Wykonawca: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – WROBIS S.A.
BUDYNEK PRODUKCYJNY, OBIEKT INŻYNIERYJNY
I Nagroda
Drugi Most Warszawski
Autor: Zespół Badawczo–Projektowy MOSTY–WROCŁAW s.c. Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS–PROJEKT Sp. z o.o. - Wrocław
Jan Biliszczuk, Jerzy Onysyk, Przemysław Prabucki, Krzysztof Sadowski, Marek Suchy, Tomasz Czerwiec, Jadwiga Bator, Józef Iwaniec
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wykonawca: Berger Bau GmbH, P.D. Drobud, PORR Technobud Polska Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Robót Mostowych MOSTAR Sp. z o.o.
BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY
I Nagroda
Osiedle mieszkaniowe PARK OŁTASZYN II, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 68-70a
Autor: Mariusz Szlachcic, Renata Gajer–Hackemer, Robert Budny
Inwestor: ArC2 Przedsiębiorstwo Projektowo–Consultingowe Sp. z o.o. – Wrocław Wykonawca: ArC2 Przedsiębiorstwo Projektowo–Consultingowe Sp. z o.o. – Wrocław JANBUD – Jan Kordeusz Przedsiębiorstwo Budowlane – Żary
II Nagroda
Zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ul. Jerzego Bajana 42-42c, 44-44c, ul. Franciszka Hynka 16-20, 22-28
Autor: Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz
Inwestor: Spółdzielnia Mieszkaniowa PIAST– Wrocław Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano–Inwestycyjne Sp. z o.o. – Wrocław
III Nagroda
Budynek mieszkalno–usługowy–biurowy RONDO VERONA, ul. Powstańców Śląskich 121–125
Autor: WALAS Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji – Zbigniew Walas – Wrocław
Inwestor: VERONA BUILDING Sp. z o.o. – Kraków Wykonawca: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – WROBIS S.A.
Bibliografia:
1) Strona internetowa Urzędu Miejskiego - www.wroclaw.pl
2) Strona internetowa Wratislaviae Amici (dolny-slask.org.pl)
3) Leksykon Architektury Wrocławia, wyd. Via Nova, Wrocław 2011
Opracował: Mmaciek